Ministrowie obrony V4 za „integralnością terytorialną” Ukrainy

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, którą tworzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry stwierdzili we wtorek na spotkaniu w Bańskiej Szczawnicy, że w pełni popierają integralność terytorialną Ukrainy. „Wszyscy wiemy, kto jest agresorem, a kto ofiarą” – oświadczył szef słowackiego resortu obrony Jaroslav Nad’.

Wszyscy jesteśmy zainteresowani powrotem pokoju na Ukrainę – dodał.

Reprezentujący Polskę, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa stwierdził, że „jedność i bardziej zdecydowany głos V4 jest teraz bardziej potrzebny niż kiedykolwiek wcześniej”. Podkreślił, że Europa Środkowo-Wschodnia, doświadczona sowiecką okupacją i wpływami oraz wpływami rosyjskimi, których region doświadcza poprzez działania hybrydowe, jest najbardziej kompetentna, żeby postawić granicę rosyjskiemu imperializmowi.

Minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky oświadczył, że jego kraj jest przeciwko agresji rosyjskiej i przykłada ogromne znaczenie do niepodległości Ukrainy. Węgierski minister powiedział, że kraje V4 zgadzają się co do tego, żeby na Ukrainie jak najszybciej zapanował pokój. „Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić wsparcie, ale zapobiec eskalacji konfliktu i wciągnięcia do niego Unii Europejskiej lub NATO” – powiedział Szalay-Bobrovniczky.

Czeszka Jana Czarnochova uznała, że kraje V4 zgodziły się co do konieczności modernizacji sprzętu wojskowego. Podkreśliła, że jest także zgoda co do współpracy przemysłów zbrojeniowych. Polska, Słowacja, Czechy i Węgry chcą wspólnie prowadzić szkolenie ukraińskich żołnierzy i planują współpracę przy rozminowywaniu Ukrainy.

PAP/Reuters

fot. twitter/Wojciech Stobba

Skip to content