Mołdawia otrzyma od Unii Europejskiej 600 milionów euro na odbudowę gospodarki

Podziel się tym wpisem:

Unii Europejska przekaże Mołdawii w ciągu najbliższych lat łącznie 600 milionów euro. Wszystko to w ramach pakietu odbudowy gospodarczej – poinformowała Komisja Europejska.

Mołdawia otrzyma pieniądze w latach 2021-2024 na rozbudzenie gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. KE postawiła jednak warunki, uzależniając przekazanie funduszy od przeprowadzenia reform sądownictwa i działań antykorupcyjnych.

Mołdawia na rozdrożu

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen stwierdziła w swoim oświadczeniu, że Mołdawia jest w trudnej sytuacji, a pakiet na odbudowę stanowi „bezprecedensowy wysiłek ze strony UE”. To pomoc, która ma pobudzić kraj do ambitnych reform na rzecz obywateli Mołdawii – czytamy w komunikacie von Leyen.

Unijne pieniądze mają mieć formę pożyczek, dotacji i inwestycji. Zostaną wykorzystane w takich gałęziach gospodarki, jak edukacja, infrastruktura czy technologia cyfrowa. Komisja Europejska warunkuje swoją pomoc od reform antykorupcyjnych nie bez przyczyny, Mołdawia bowiem według Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International 2020 jest na 115 miejscu pośród 180 badanych krajów.

Wybory w lipcu

Za miesiąc w Mołdawii odbędą się przedterminowe wybory z powodu trwającego od wielu miesięcy politycznego impasu. Ogłosiła je prezydent Maia Sandu, która opowiada się za ściślejszą relacją Mołdawii z Unią Europejską. Według kwietniowego sondażu ponad 66% obywateli opowiedziało się za przystąpieniem kraju do Wspólnoty. W zeszłym roku Unia wsparła Mołdawię ponad 127 milionami euro dotacji.

Źródło: PAP

Skip to content