Mołdawia planuje kupić gaz LNG od USA. To pierwszy raz w historii kraju

Podziel się tym wpisem:

Jak zapowiedział minister energetyki Mołdawii Victor Parlicov, kraj zamierza po raz pierwszy kupić surowiec od USA. Gaz LNG ma trafić do Mołdawii z greckiego terminalu w Aleksandropolis.

– Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu kupimy, tak jak obiecaliśmy, po raz pierwszy gaz bezpośrednio w terminalu LNG – mówił 18 stycznia mołdawski minister Victor Parlicov , zapowiadając zakup w środę na antenie mołdawskiej telewizji. Ma to być testowa ilość 10 mln m3. Cena surowca nie jest znana, ale ma być niższa niż na giełdzie TTF.

Uniezależnienie od Rosji

Od grudnia 2022 Mołdawia przestała kupować rosyjski gaz z Gazpromu. Kiszyniów dąży tym samym do całkowitego, chociaż powolnego uniezależniania się od surowców z Rosji. Rosyjski gaz wciąż jest jednak dostarczany do separatystycznego Naddniestrza.

Od końca 2023 prawobrzeżna część Mołdawii (rosyjski gaz płynie rurociągiem do separatystycznego Naddniestrza, nazywanego „lewym brzegiem”) korzysta już z gazu kupowanego na rynku europejskim.

– Nigdy w historii Mołdawii nie byliśmy lepiej przygotowani do zimy niż w tym roku. Mamy już zapasy gazu, by przetrwać całą zimę – mówił w grudniu 2023 Parlicov. Surowiec jest składowany na terytorium Rumunii i Ukrainy.

Mołdawia zdaniem ministra „nauczyła się żyć bez rosyjskiego gazu”, a raczej bez gazu obwarowanego warunkami politycznymi.

Pulsbiznesu/

Fot. Zdjęcie dodane przez Roy Kim: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/morze-zeglarstwo-pejzaz-morski-ruchomy-13378350/

Skip to content