Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Mołdawski rząd chce zwiększyć liczbę punktów wyborczych za granicą

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Lipcowe wybory parlamentarne w Mołdawii będą stanowiły kolejną próbę dla prozachodniej orientacji w państwie. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku istotny udział diaspory głosującej za granicą pomógł w zwycięstwie kandydatki Mai Sandu, która jasno deklaruje swoją sympatię dla Zachodu.

Diaspora mołdawska liczy około miliona obywateli i zamieszkuje głównie państwa Europy Zachodniej. W drugiej turze wyborów prezydenckich za granicą głosowało ponad 260 tys. obywateli tego kraju. Ta mobilizacja spowodowała, że do urn wyborczych w placówkach dyplomatycznych Mołdawii ustawiały się długie kolejki.

Więcej punktów wyborczych za granicą

Premier i Minister Spraw Zagranicznych  w tymczasowym rządzie Aureliu Ciocoi zaapelował do Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) o stworzenie nowych punktów wyborczych za granicą w celu uniknięcia długich kolejek. Z kolei Przewodniczący CKW Dorin Cimil oświadczył, że stworzono specjalną rejestrację wyborców za granicą, która nie jest obowiązkowa, ale pozwala ustalić zapotrzebowanie na nowe punkty wyborcze. Według tych ustaleń dotychczas zgłosiło się 90 tysięcy osób. W przypadku wyborów prezydenckich było to tylko 63 tysięcy obywateli Mołdawii. Proces wstępnej rejestracji zakończył się 26 maja.

Otwarcie większej ilości punktów wyborczych będzie wsparciem dla obozu Mai Sandu i jej byłego ugrupowania Partii Akcji i Solidarności. W nadchodzących wyborach parlamentarnych może dojść również do mobilizacji elektoratu Partii Socjalistów Igora Dodona.

Czy Maia Sandu przekona Mołdawian do powrotu?

Duża część elektoratu mieszka w Rosji i również może uczestniczyć w wyborach na takich samych zasadach, jak diaspora mołdawska na Zachodzie. Wydaje się jednak że ci drudzy są bardziej świadomi swoich wyborów politycznych.

Zacofanie gospodarcze oraz problem z korupcją w Mołdawii stanowiły podstawowe elementy decyzji o emigracji dla wielu obywateli. Zwycięstwo środowiska Mai Sandu, które obiecuje modernizację państwa i walkę z patologią korupcji może w dłuższej perspektywie przekonać niektórych emigrantów do powrotu.

Związki diaspory z ojczyzną

Mobilizacja elektoratu sił prozachodnich w środowiskach emigracyjnych może świadczyć o utrzymywaniu się więzów pomiędzy diasporą, a ich ojczyzną. Mołdawia jest jednym z tych państw w Europie Wschodniej, które ucierpiały gospodarczo z powodu „drenażu mózgów”.

Skip to content