Morska Farma Wiatrowa Baltica z decyzją środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku zdecydował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej. Dotyczy to wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, która realizowana jest na dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3 – informuje w komunikacie Grupa PGE.

Dzięki temu inwestorzy realizujący projekt: PGE i Ørste, mogą kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

„Wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak dodał, decyzja środowiskowa jest „potwierdzeniem, ze badania środowiskowe zostały rzetelnie przeprowadzone”.

„Po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej złożyliśmy wnioski o pozwolenia wodnoprawne i będziemy występować o decyzje lokalizacyjne. To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi. Ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji” – mówi Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Ørsted. „Cieszymy się, że dokładając cegiełkę do celów związanych z transformacją i wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, możemy realizować inwestycję w Morską Farmę Wiatrową Baltica zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi” – dodaje Søren Westergaard Jensen.

Milowy krok w kierunku realizacji inwestycji

Przed samym uzyskaniem decyzji, zostały przeprowadzone szczegółowe badania środowiska. Jak pisze w komunikacie PGE, uzyskanie decyzji, to „milowy krok w kierunku realizacji inwestycji”. Jak przypomina PGE, od 24 stycznia 2020 roku projekt posiada już decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej. Co więcej, projekt posiada pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW), pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymał prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Gdzie powstanie infrastruktura przyłączeniowa

Infrastruktura przyłączeniowa ma za zadanie wprowadzenie energii wyprodukowanej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. „Na odcinku przejścia kabli morskich przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze – ląd, tj. kable zostaną poprowadzone w technologii bezwykopowej pod plażą. Następnie będą biegły ławą kablową przez teren gminy Choczewo do dwóch lądowych stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie. Stąd energia trafi do stacji elektroenergetycznej krajowego operatora sieci przesyłowej” – pisze PGE.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy etap – czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, czyli wprowadzenie pierwszej energii do sieci jest planowane na 2026 rok.

Drugi etap (Baltica 2 o mocy do 1497 MW), ma rozpocząć produkcję w 2027 roku. Inwestycje te mają być jednym z czynników przyspieszających transformację energetyczną naszego kraju.

Materiał sponsorowany

fot. twitter/PGE

Skip to content