MSZ: udało się uwolnić aresztowane działaczki mniejszości polskiej na Białorusi. Są w Polsce

Podziel się tym wpisem:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że do Polski przyjechały, dotychczas trzymane w areszcie, działaczki mniejszości polskiej z Białorusi – Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa. W komunikacie czytamy, że było to możliwe „na skutek działań polskich służb dyplomatyczno-konsularnych”.

MSZ ponadto informuje, że kobietom „udzielono niezbędnego wsparcia i zostały otoczone odpowiednią opieką”. W areszcie nadal przebywają inne osoby ze Związku Polaków na Białorusi – jego szefowa Andżelika Borys oraz działacz Andrzej Poczobut.

„Zarzuty są czysto polityczne”

– Polska dalej będzie walczyć o umorzenie zarzutów wobec Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. – Oskarżenia ze strony białoruskich władz mają czysto polityczny charakter. Zarówno panią prezes, jak i działacza Związku Polaków na Białorusi należy także zwolnić z aresztu – powiedział na konferencji prezesowej wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Zaznaczył, że nie tylko według strony polskiej, ale i „światowej opinii publicznej”, działaczki te „nie zrobiły niczego nagannego”. – Zarzuty są czysto polityczne, ale za to my zawsze i wszędzie będziemy działali zgodnie z prawem – stwierdził wiceszef MSZ.

Wieczorem odbyła się konferencja trzech działaczek, które od 25 maja są w Polsce. Dziękowały one polskim władzom za uwolnienie, wyrażały smutek z powodu tego, jak Mińsk traktuje Polaków na Białorusi. Anna Paniszewa przyznała, że wyjście z więzienia uratowało jej zdrowie, bowiem nie mogła liczyć po aresztowaniu (została wówczas poturbowana) na pomoc lekarską.

Efekty represji reżimu Łukaszenki

Zatrzymanie działaczy ZPB Marii Tiszkowskiej, Ireny Biernackiej i Anny Paniszewej nastąpiło wskutek represji wymierzonych w przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi. Reżim Aleksandra Łukaszenki chciał wobec działaczek kar w postaci nawet do 12 lat więzienia. W sprawie aresztowanych apel wystosował między innymi szef dyplomacji UE, Josep Borrell.https://trimarium.pl/prowokacja-reakcja-warszawy-na-zatrzymanie-polskiego-samolotu-w-petersburgu-i-aresztowanie-opozycjonisty/embed/#?secret=tYJSZRwrj1

Skip to content