Na Słowacji powstała nowa partia węgierskiej mniejszości narodowej

Podziel się tym wpisem:

Na Słowacji pojawiła się nowa partia węgierskiej mniejszości narodowej o nazwie Aliancia (Alians). Powstała ona na skutek zjednoczenia trzech dotychczas istniejących ugrupowań madziarskich: Partii Węgierskiej Koalicji (SMK), Mostu oraz Współpracy. Każdy z tych podmiotów reprezentuje nieco inne oblicze ideowe, jednak łączy je jedno: węgierskość.

Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie ubiegłoroczne wybory parlamentarne, po których pierwszy raz po upadku komunizmu w Radzie Narodowej zabrakło reprezentacji mniejszości węgierskiej.

Klęska po latach

Począwszy od pierwszych wyborów w niepodległej Słowacji, które odbyły się w roku 1993, ugrupowania madziarskie zawsze miały swoich posłów.

Do rangi symbolu urasta fakt, że jedynym politykiem na Słowacji, który zasiadał w parlamencie nieprzerwanie przez ostatnie 30 lat – od 1990 do 2010 roku – był lider węgierskiej mniejszości Béla Bugár. Z czasem jednak wśród tej społeczności dochodziło do coraz ostrzejszych sporów, podziałów i rozproszenia głosów. W efekcie doprowadziło to do zniknięcia reprezentantów Węgrów na Słowacji z Rady Narodowej.

Obecny proces zjednoczeniowy stał się możliwy po rezygnacji starych liderów, którzy byli ze sobą najmocniej skłóceni i w największym stopniu odpowiadają za wyborczą klęskę. Z doniesień medialnych wynika, że rolę mediatora pełniły władze w Budapeszcie.

Konserwatyści czy liberałowie?

Nie wiadomo, jaka będzie linia programowa nowej partii, ponieważ zasiadają w niej zarówno liberałowie, jak i konserwatyści.

Wiadomo, że będą oni mieli wewnątrz ugrupowania swoje własne platformy ideowe. Z góry wykluczono jednak współpracę z dwoma siłami parlamentarnymi: słowackimi narodowcami z ĽSNS i socjalistami ze SMER-u.

Brak liderów

Nie wiadomo też, kto będzie przewodniczącym Aliansu. Wiąże się to z główną bolączką nowej formacji, czyli brakiem charyzmatycznych liderów, takich jak niegdyś Béla Bugár czy Pál Csáky. Najzdolniejszy węgierski polityk młodego pokolenia na Słowacji – György Gyimesi działa dziś w rządzącej partii OL’aNO.

Z kolei liberalnych polityków madziarskich przyciąga węgierska platforma istniejąca wewnątrz ugrupowania Progresywna Słowacja. Mimo wszystko jednak przekroczenie 5-procentowego progu wyborczego wydaje się mieścić w zasięgu możliwości nowego podmiotu na słowackiej scenie politycznej.

Fot. László Sólymos/Facebook

Skip to content