Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas szczytu NATO w Wilnie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Niebo nad Wilnem będzie zamknięte na czas obrad Sojuszu Północnoatlantyckiego – informują litewskie media publiczne.

Szczyt NATO, który odbędzie się w litewskiej stolicy 11-12 lipca, będzie wymagał nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Loty na wileńskim lotnisku będą zawieszone w tych dniach – podało ministerstwo transportu i komunikacji.

„W dniach 11-12 lipca, podczas szczytu NATO na Litwie, zgodnie z wymogami bezpieczeństwa NATO, w promieniu 30 km od Centrum Wystawienniczego Litexpo obowiązuje całkowity zakaz lotów. Loty w Wilnie będą ograniczone przez nieco ponad jeden dzień, od południa 11 lipca do godziny 14:00 12 lipca” – poinformował resort. Odwołanych zostanie ponad 100 lotów z Wilna w tym czasie. Resort sugeruje, aby do podróży wybierać inne lotniska niż Wilno i Kowno. Od 7 do 13 lipca będą na Litwie obowiązywać ograniczenia w ruchu samolotami, balonami czy dronami. Wszystko motywowane jest względami bezpieczeństwa.

W dniach 11-12 lipca szczyt NATO zgromadzi ponad 40 delegacji. Obecni będą m.in. prezydent USA Joe Biden, szef NATO, czy prezydent Ukrainy. Liczna będzie także delegacja z naszego kraju. Organizatorzy spodziewają się uczestnictwa ok. 5000 osób. Budżet spotkania wynosi 38 mln euro. Sesje robocze będą odbywały się w centrum wystawienniczym Litexpo.

Fot. Twitter/@nato

Skip to content