Naukowcy WAT opracowali gogle VR dla „żołnierza przyszłości”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Gogle VR do zdalnego zarządzania uzbrojeniem bezzałogowym. Tak rewolucyjne urządzenie zostało opracowane przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej – informuje portal polskieradio24.pl.

„Pomysł opiera się na założeniu, w którym najważniejszą rolę pełni system scentralizowanego zarządzania tak zwanym rojem bezzałogowych platform. Istotnym elementem systemu są okulary rozszerzonej rzeczywistości” – mówi kadetka Daniela Szpaczyńska z Wojskowej Akademii Technicznej, cytowana przez portal.

Cały system składać się ma z wizjera oraz okularów VR (rzeczywistość wirtualna) i wyświetlacza. To na nim żołnierz- dowódca ma wyświetlane odpowiednie komunikaty. Urządzenie ma znacznie ułatwiać zarządzanie całym rojem bezzałogowych platform, które są podłączone do systemu.

„Jeśli na przykład dojdzie do jakiegoś wypadku w monitorowanym terenie, to dzięki goglom VR żołnierz dostanie tę informację i wykorzysta do działania.
System scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych naukowcy z WAT określają jako program o kryptonimie SCAR. Projekt został nagrodzony w czerwcu przez kierownictwo resortu obrony, jako jedna z ciekawszych propozycji dla wojska, które w najbliższej przyszłości będzie dysponowało coraz większą liczbą bezzałogowych urządzeń do wsparcia pola walki. System SCAR pozwala na łączenie w grupy bezzałogowych platform, dowodzenie nimi oraz wymianę informacji zebranych dzięki urządzeniom obserwacyjnym” – pisze portal.

polskieradio24.pl

fot. instagram/wat_edu

Skip to content