Nie będzie taryfy ulgowej dla Rosjan na Łotwie

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Łotewski rząd nie zgodzi się na przedłużenie terminu poświadczenia znajomości języka łotewskiego dla Rosjan, którzy chcą mieszkać w tym kraju.

W połowie tygodnia minister spraw wewnętrznych Māris Kučinskis chciał przedstawić sejmowej komisji obrony pomysł rozłożenia na kilka lat wymogu znajomości łotewskiego dla przedłużenia pobytu na Łotwie przez mieszkających tam Rosjan. Pierwotnie osoby, które zechcą dalej przebywać w tym kraju muszą udowodnić znajomość łotewskiego przynajmniej na podstawowym poziomie.

Rosjanie mają czas na spełnienie wszystkich formalności do 1 września tego roku. Minister chciał odciążyć administrację i rozłożyć ten wymóg w czasie. Testom musi się poddać conajmniej 18 tyś. mieszkańców. Obywatele i nie obywatele z rosyjskimi paszportami muszą mieć zaświadczenie o zdaniu egzaminu jeśli chcą przedłużyć swój legalny pobyt na Łotwie. Zezwolenia na pobyt stały są wydawane na pięć lat.

Jednak ani posłom, ani członkom rządowej koalicji pomysł ministra spraw wewnętrznych nie przypadł do gustu. Premier Krišjānis Kariņš stwierdził, że w koalicji nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. Kwestie konsultowane także z przedstawicielami Służby Bezpieczeństwa Państwa oraz Dyrekcji ds. Obywatelstwa i Migracji.

Urzędnicy wyjaśniają, że termin wrześniowy będzie mógł być przedłużany. Administracja bowiem zdaje sobie sprawę, że w wyniku nadmiaru wniosków wszystkie czynności mogą zająć więcej czasu. Szacuje się, że rozpatrywanie tego typu wniosków może zająć nawet rok, a składające je osoby będą mogły nadal bez przeszkód mieszkać i pracować na Łotwie.

Urzędnicy szacują, że na ten moment wnioski o przystąpieniu do testu z języka łotewskiego złożyło około 2 tyś. obywateli rosyjskich czyli zaledwie 12 proc. z szacowanych. Administracja radzi się więc spieszyć z załatwianiem formalności, aby nie było za późno. Faktycznie jednak wielu Rosjan zwleka z podaniami, bowiem nie zna języka łotewskiego, a do tej pory mogli się posługiwać wyłącznie rosyjskim.

fot. twitter/@nexta_tv

Skip to content