Autor: Redakcja

„Nie” dla rosyjskiej telewizji w UE

Podziel się tym wpisem:

Sąd Unii Europejskiej podtrzymał szeroki zakaz dla RT (dawniej Russia Today). Rosyjska telewizja, kontrolowana przez władze na Kremlu wielokrotnie była oskarżana o wzmacnianie agendy politycznej Moskwy oraz szerzenie dezinformacji i budowanie poparcia dla inwazji na Ukrainę.

Stacja odwoływała się od zakazu, który został nałożony tuż po wybuchu wojny. Decyzja Europejskiego Sądu została wydana w ubiegłym tygodniu. Zdaniem sędziów, biorąc pod uwagę ogromną rolę mediów w kampanii dezinformacyjnej oraz samym przebiegu wojny na Ukrainie (względem współczesnego społeczeństwa), stacja może być objęta sankcjami UE, bez podważania wolności prasy.

Zakaz usprawiedliwiony

Co więcej, stwierdzili także, „wyjątkowy kontekst i nadzwyczajna pilność” wojny są wystarczającym usprawiedliwieniem dla szybkiego wprowadzenia zakazu wobec RT, co nie jest naruszeniem praw stacji.

„Sąd stwierdza, iż warunek ograniczenia wolności wypowiedzi, musi być usankcjonowany przez prawo, został spełniony” – stwierdzili sędziowie w orzeczeniu, cytowanym przez portal Euronews.

Sąd stwierdził, że istnieje „konkretny, precyzyjny i spójny materiał dowodowy”, który może wykazać, że kampanie dezinformacyjne RT stanowią „znaczące i bezpośrednie zagrożenie” dla porządku publicznego i bezpieczeństwa UE.

fot. twitter/Reuters

Skip to content