Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

„Nie ma silnej UE bez silnej Europy Środkowej”. Premier Słowenii Janez Janša „Człowiekiem Roku” XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Podziel się tym wpisem:

Janez Janša otrzymał nagrodę „Człowieka Roku 2020” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Szef słoweńskiego rządu podkreślił, że to dla niego wielki zaszczyt. – Rozumiem tę nagrodę jako zobowiązanie i odpowiedzialność, by działać na rzecz naszego wspólnego historycznego celu, czyli spójnej i swobodnej Europy, która żyje w pokoju – powiedział

Decyzję ogłosił Zygmunt Berdychowski, przewodniczący rady programowej Forum. W swojej laudacji podkreślił, że od trzech dekad lat w naszej części Europy „rozpoczęła się nowa epoka”, a obywatele regionu zaczęli pisać „nową historię”. Podkreślił, że Janša to działacz opozycji antykomunistycznej i „jeden ze współtwórców niepodległej Słowenii”.

– Człowiek zawsze wierny ideom, które tkwiły u podstaw jego buntu przeciw komunizmowi. Jednocześnie polityk pragmatyczny, który jako jeden z niewielu doskonale rozumie, że rozwój stosunków gospodarczych, politycznych i kulturalnych w regionie pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym to nie jest chwilowa moda, to absolutny priorytet. Walec uniformizacji nie pozbawi nas naszej wspaniałej historii, której chcemy się szczycić. Kultury, która daje nam siłę tylko wtedy, gdy będziemy razem – zaznaczył Berdychowski.

– To ogromny zaszczyt odbierać tę nagrodę, bo Polska zawsze była dla nas wzorem walki o wolność i demokrację – mówił słoweński polityk. – Rozumiem tę nagrodę jako zobowiązanie i odpowiedzialność, by działać na rzecz naszego wspólnego historycznego celu, czyli spójnej i swobodnej Europy, która żyje w pokoju – dodał.

„Nie ma silnej Unii Europejskiej bez mocnego regionu Europy Środkowej”

Janez Janša podkreślił, że chce pracować na rzecz Europy, „w której żyją Europejczycy mający te same wartości cywilizacyjne, swobodne narody”. – Europę Środkową charakteryzuje chrześcijaństwo. W tej przestrzeni z katolickich nauk społecznych ukształtowały się zasady solidarności i pomocniczości. To są dwie centralne idee integracji europejskiej – oświadczył. – Nasza praca się jeszcze nie zakończyła. Europa nie jest jeszcze cała wolna. Czeka nas praca w regionie wschodniego sąsiedztwa i Bałkanów Zachodnich – mówił premier Słowenii.

Wskazał też, że „w czasie dobrobytu Europa rozchorowała się”. Wyraził nadzieję, że ta choroba się „nie rozwinie”. – Postępowanie niektórych instytucji czasami zbyt nas odsuwa od fundamentalnych idei – powiedział.

– Nie ma silnej Unii Europejskiej bez mocnego regionu Europy Środkowej. Nie ma Unii Europejskiej bez państw tego regionu. Europa Środkowa staje się bowiem tym, co mówi jej nazwa: centralnym punktem, w sensie gospodarczym i w sensie wartości – powiedział.

Podczas Forum przyznano też inne nagrody: były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zostali uznani za Osobowości Roku. Związek Harcerstwa Polskiego to Organizacja Pozarządowa Roku, a Firmą Roku okrzyknięto KGHM Polską Miedź.

Skip to content