Niemcy chcą zniesienia prawa weta w UE. To działanie przeciw Polsce i Trójmorzu

Autor: Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Inicjatywa Trójmorza spotyka się z coraz większym oporem Berlina, który chciałby kontrolować Europę Środkową i zachować dominację polityczną w Unii.

Przykładem tego jest postulat niemieckiego ministra spraw zagranicznych Heiko Maasa, który domaga się zniesienia prawa weta, przysługującego państwom członkowskim.

– Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy. Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Niemcy zdominują UE?

Według Niemiec jest to działanie przeciw dzieleniu kontynentu na Europę dwóch prędkości. Faktycznie: znajdującej się w stagnacji zachodniej Europy i dynamicznie rozwijającego się Trójmorza. W kuluarach mówi się, że to bat na Polskę i Węgry, które często stają w poprzek głównego nurtu unijnej polityki.

Gdyby tak się stało, UE właściwie zdominowana zostałaby przez politykę Berlina. Niemcy mogliby podejmować niekorzystne decyzje dla regionu, zwłaszcza w kwestii polityki energetycznej. Berlin współpracuje z Moskwą w tym zakresie. Otwarcie działa także przeciwko gospodarce węglowej. W ten sposób niszczy zagrażającą mu konkurencję ze strony państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Inicjatywa Trójmorza kluczowa dla regionu

Inicjatywa dyplomatyczna Berlina oraz zacieśniające się stosunki z Moskwą mówią jeszcze o czymś bardzo ważnym. Polska w ostatnich kilku latach, wyrosła na lidera regionu. Im bardziej nasz kraj wybija się na arenie międzynarodowej, tym mocniejszy opór polityków niemieckich i rosyjskich.

Próba zablokowania strategicznych inwestycji w naszym kraju: przekopy Mierzei Wiślanej, Baltic Pipe i jednocześnie walka o Nord Stream 2, pokazują wyraźnie, że Berlinowi odpowiada rola Europy Środkowej nie jako równorzędnego partnera, lecz jedynie jako rynku zbytu i wasala Niemiec. Dlatego też Inicjatywa Trójmorza staje się coraz bardziej kluczowa dla przyszłości wszystkich państw w regionie.

Skip to content