Niemcy eskalują problem z kopalnią Turów

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Wraca sprawa kopalni i elektrowni w Bogatyni. Niemieccy ekolodzy złożyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o wstrzymanie wydobycia w Turowie.

Sąd wydał korzystny wyrok dla skarżących. Wnioskodawcy są podpisani jako: miasto Żytawa oraz czescy i niemieccy aktywiści z radykalnej grupy Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold. Korzystne dla ekologów postanowienie wydał sędzia związany z politycznym stowarzyszeniem Iustitia, przychylnym opozycji.

Rządzący mówią „nie”

Z decyzją nie zgadzają się polskie władze. Zażalenie na wyrok sądu złożył Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Według niego, opinie ekologów są jednostronne, a sędzia oparł się jedynie na tych argumentach. Wstrzymanie wydobycia w kopalni może kosztować Polskę 64 mln złotych za każdy miesiąc postoju. Zagrozi także bezpieczeństwu energetycznemu kraju.

– Ostatnio otwierany blok w Turowie ma najnowocześniejsze na świecie instalacje oczyszczania, dodatkowe wzmocnienie po podpisaniu umowy z Czechami, ekran filtracyjny. Czesi nie zgłaszają żadnych zastrzeżeń do realizowanej umowy. Wszystkie elementy dodatkowych zabezpieczeń, które były tam wpisane, są wdrażane – powiedziała z kolei minister klimatu Anna Moskwa.

Minister przypomniała, że po stronie niemieckiej działa siedem analogicznych kopalni, które notują dwa razy większe wydobycie i znacznie gorsze skutki dla środowiska naturalnego. Zażalenie na wyrok WSA złożyła także firma PGE, która jest właścicielem kopalni. Minister zapowiedziała, że właściciel nie wstrzyma wydobycia, bowiem elektrownia zapewnia 7 proc. rodzimej energii i generuje 70 tyś. miejsc pracy.

O swoją przyszłość martwią się mieszkańcy Bogatyni. Kopalnia ma działać do 2044 r., ale niemieckie lobby robi wszystko, aby uderzyć w polską energetykę. Kopalnia i elektrownia należy do największych pracodawców w regionie i jest wiodącym dostawcą energii oraz ciepła systemowego. Koszty ekonomiczne i społeczne ewentualnego zamknięcia zakładu byłyby niewyobrażalne na ten moment.

fot. twitter/@MAPGOVPL

Skip to content