Niemcy liczą na podporządkowanie Polski

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Euforia za Odrą. Berlin z entuzjazmem przyjął wyniki wyborów parlamentarnych z w naszym kraju. Niemcy zwietrzyli swoją szansę, bo do władzy ma powrócić Donald Tusk.

Według niemieckiej prasy wyborcy „stanęli w obronie swojej wolności”. Nauczyciele głosowali zaś za opozycją bo „byli upokarzani” i „czuli na swoich plecach oddech prawicy”. Dla Niemców były to „historyczne wybory”. PiS zaś „przesadził z nienawiścią, niezgodą, którą siał”. Dlatego proeuropejscy wyborcy pogonili „tępych wsioków”, za których uważa ich liberalna opozycja. 

Brytyjski historyk Timothy Garton Ash na łamach niemieckiej prasy obawia się, że problemem obecnie stanie się, jak to określiło Deutsche Welle, „depisyzacja”, termin, który narzuca skojarzenia z takimi wyrazami jak „deratyzacja i dezynfekcja”. Polskę trzeba oczyścić „z ksenofobicznych, nacjonalistycznych populistów, którzy cofnęli ten kraj” – wyjaśnia.

Niemcy chcą „nowego początku w relacjach”

Otwarcia nowego rozdziału w relacjach z naszym krajem oczekuje Dietmar Nietan, rządowy koordynator ds. Współpracy z Polską. „Istnieje obecnie wielka szansa na nowy początek w niemiecko-polskich relacjach, którą obie strony powinny zdecydowanie wykorzystać” – mówi z entuzjazmem w wywiadzie dla DW.

Niemiecki polityk bardzo szybko przechodzi do konkretów. Między wierszami można wyczytać, że należy zapomnieć o kwestiach reparacji wojennych, a polityka europejska musi zostać podporządkowana wizji Niemiec. Chodzi zapewne o zmianę traktatów europejskich, likwidację prawa weta i porzucenie projektu Inicjatywy Trójmorza.

Potem mówi o bezpieczeństwie energetycznym i Zeitewende, tak więc o powierzeniu Berlinowi odpowiedzialności za bezpieczeństwo Unii Europejskiej w tych obszarach, w których spektakularnie zawiedli, a znacznie większym rozsądkiem wykazała się Europa Środkowo-Wschodnia. „Chcemy bliższego i bardziej przyjacielskiego partnerstwa z Polską niż było to do tej pory” – zapewnia Dietmar Nietan.

fot. Obraz autorstwa pvproductions na Freepik; Obraz autorstwa natanaelginting na Freepik

Skip to content