Autor: dr Tomasz Teluk

Niemcy nie wywiążą się ze zobowiązań w NATO

Podziel się tym wpisem:

Rząd Olafa Scholza usunął zapis o przeznaczaniu na wojsko wymaganych 2 proc. PKB z projektu ustawy o finansowaniu budżetu – podał Reuters. Poprawkę usuwającą zobowiązanie uchwalono w trybie pilnym.

Tym samym rząd pod wodzą socjalistów po raz kolejny torpeduje solidarność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Berlin zobowiązał się, że osiągnie wymagany poziom wydatków na obronność w ciągu pięciu lat. Kanclerz Scholz ogłosił to w przemówieniu tuż po wybuchu wojny na Ukrainie. Na modernizację Bundeswehry miało być przeznaczone 100 mld euro.

Jest więc jasne, że Niemcy, same posiadając armię w bardzo słabym stanie, produkując jedynie uzbrojenie na eksport, nie będą aktywnie zaangażowane w obronę wschodniej flanki. Zresztą nikt chyba sobie nie wyobraża obecnie Niemców walczących z Rosją. To zła informacja dla tych państw, które związały swoje bezpieczeństwo z Niemcami, zwłaszcza dla Litwy.

Już w zeszłym roku Instytut Gospodarki Niemieckiej wyliczył, że Niemcy nie spełnią swoich natowskich zobowiązań, ani w 2023, ani w 2026 r. IGN sugerował, że są tylko tylko deklaracje, których realizację przesuwa się na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jako słabe strony obrony narodowej wskazał opóźnienia w realizacji zamówień sektora oraz niedofinansowanie wojska jako pozycji budżetowej.

Luka w finansowaniu armii wyniesie blisko 40 mld euro w ciągu kolejnych trzech lat i są to konserwatywne szacunki. IGN potwierdził opieszałość rządu Scholza w kolejnej analizie z maja tego roku. W bieżącym roku Berlin miał wydać na modernizację Bundeswehry 64 mld euro, co stanowi 1,6 proc. PKB. Luka na ten rok wynosi więc 17 mld euro i stanowi największy deficyt wśród wszystkich państw członkowskich sojuszu.

NATO jest najmocniej finansowane przez Stany Zjednoczone z budżetem 818 mld euro, co stanowi 3,3 proc. amerykańskiego PKB. Prymusem wśród członków jest Polska, która podwoiła swoje zaangażowanie do 4,3 proc. PKB w 2023 r., przekraczając wymagany próg o 17 mld euro. Poziom 2 proc. PKB osiągają także kraje bałtyckie i Finlandia. Całościowy budżet NATO wynosi 1,2 bln euro. 

fot. twitter/@Bundeskanzler

Skip to content