Niemieckie możliwości rozwiązania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

W październiku, Niemiecka policja odnotowała 5285 nielegalnych wjazdów migrantów, na terytorium kraju, przybyłych z Białorusi, przez Polskę. Jednocześnie polskie służby zatrzymały 13 tys. osób, które nielegalnie przekroczyły granicę białorusko-polską.

Migranci, którzy trafiają na granicę polsko-białoruską, próbują znaleźć najłatwiejszą drogę dotarcia do Niemiec. Dotarcie z Białorusi przez terytorium Polski do Niemiec zajmuje około 5 dni. Stąd wynika atrakcyjność tego szlaku.

Możliwe niemieckie rozwiązania

Prasa niemiecka rozważa różne rozwiązania, które służby muszą wprowadzić, żeby zahamować tę falę napływu nielegalnych migrantów do Republiki Federalnej.

Pośrednie rozwiązania polegające na presji dyplomatycznej wobec państw pochodzenia migrantów przynoszą niewystarczające efekty. Jak dotąd ruch lotniczy udało się ograniczyć na trasie do Mińska wobec takich państw jak: Irak, Turcja, Syria czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jednakże nadal działają połączenia lotnicze z innych państw regionu.

Kolejnym rozwiązaniem pośrednim może być presja dyplomatyczna na reżim w Mińsku, jednakże ze względu na korzyści jakie wynikają z tego procederu dla reżimu Łukaszenki, wydaje się, że taka strategia będzie nieskuteczna.

Niemieckie władze mogą również wesprzeć Polskę w budowie ogrodzenia na granicy pomiędzy Białorusią i Polską. Takie rozwiązanie cieszy się popularnością wśród niektórych polityków niemieckich. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) publicznie wyraził zadowolenie z budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Jednakże wśród polityków niemieckich nie ma jednomyślności w tej sprawie. Przedstawiciele partii  Die GRÜNEN porównali tę inicjatywę do budowy umocnień funkcjonujących na dawnej granicy NRD.

Najgorsze rozwiązanie dla Polski

Niemieckie media komentują również możliwość wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych, które służyłyby do zatrzymywania podejrzanych pojazdów z nielegalnymi migrantami. Jednakże biorąc uwagę na natężenie ruchu na granicy polsko-niemieckiej mogłoby to prowadzić do dużych utrudnień w transporcie podróżnych i towarów.  

Skip to content