Niespodziewana wizyta Joe Bidena w Kijowie. BBC: wizyta w iście hollywoodzkim stylu

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Wizyta Joe Bidena w Kijowie nie miała wymiaru politycznego, bo nie tak dawno prezydent Joe Biden widział się w Waszyngtonie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta była starannie wyreżyserowanym symbolem w hollywoodzkim stylu – ocenia rosyjska redakcja BBC.

Jeszcze nie tak dawno, bo w grudniu 2022 roku Wołodymyr Zełenski odbył swoją pierwszą zagraniczną wizytę od początku rosyjskiej agresji na jego kraj – udał się do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem.

Od tego czasu „raczej nie pojawiły się zasadniczo nowe tematy”, które musieliby omówić. Wobec tego – zdaniem komentatora BBC – pojawienie się prezydenta USA w Kijowie to „czysty, starannie wyreżyserowany, praktycznie hollywoodzki symbolizm”.

Symboliczna wizyta

„Joe Biden przybywa do Kijowa, który wojska rosyjskie rok temu chciały zająć w trzy dni. Przybywa w dniu (rocznicy) śmierci Niebiańskiej Sotni – aktywistów Majdanu, którzy opowiadali się za europejską drogą rozwoju Ukrainy. W ten sposób amerykański prezydent dowodzi, iż nie boi się ataków rosyjskich na +ośrodki podejmowania decyzji+ (do takich uderzeń nawołują propagandziści rosyjscy)” – ocenia BBC w komentarzu.

Zdaniem BBC, wizyta Bidena w Kijowie jest swoistym „pozdrowieniem” dla Władimira Putina, który wygłosi orędzie do Zgromadzenia Federalnego (dwie izby rosyjskiego parlamentu) – dokładnie w dniu, kiedy Joe Biden wygłosi swoje w Warszawie. Zdaniem publicysty jest to „mrugnięcie” w stronę Putina i prześmiewcze „powiedz wszystkim jeszcze raz, że specjalna operacja wojskowa idzie zgodnie z planem+, a my się pośmiejemy”.

BBC zwraca uwagę na kolejny ważny szczegół: harmonogram wizyty Joe Bidena w Polsce jest zaplanowane dokładnie tak, by prezydent USA wygłosił przemówienie dokładnie w momencie, gdy to Putina się skończy.

Tak więc – podkreśla BBC – „symboliczny zaoczny dialog przywódców USA i Rosji będzie kontynuowany” we wtorek.

Publicyści rosyjskiego oddziału BBC nie pozostawiają złudzeń: Putin jest obecnie w ekstremalnie trudnym dla siebie położeniu.

„Z trudem można sobie wyobrazić, co mógłby choćby teoretycznie ogłosić jutro Władimir Putin, by w jakikolwiek sposób przebić +efekt wow+, który powstał na początku europejskiego tournee Joe Bidena” – podsumowuje BBC. 

BBC/PAP/twitter

fot. twitter/@POTUS

Skip to content