Niewolnice seksualne uwolnione z rąk ISIS dzięki Episkopatowi Słowacji

Podziel się tym wpisem:

Wkrótce na Słowacji ukaże się książka Ivy Mrvovej poświęcona akcji ratowania kobiet, które zostały uprowadzone i były wykorzystane jako niewolnice seksualne przez dżihadystów w Państwie Islamskim. 

Reporterka, która przez kilka miesięcy przebywała w Syrii, opisuje operację, która została sfinansowana przez jej rodaków, głównie przez Konferencję Episkopatu Słowacji.

Dzięki środkom finansowym przekazanym przez słowackich biskupów od września 2016 do września 2020 roku udało się uwolnić z rąk ISIS szesnaście wykorzystywanych kobiet oraz uratować kolejnych trzynaście osób ze społeczności dotkniętej niewolnictwem.

Większość oswobodzonych stanowiły jazydki, choć wśród uwolnionych były także chrześcijanki i szyitki.

Pomoc ze strony Słowacji

Ponieważ bezpośrednim uczestnikom akcji prowadzonej w Mosulu i okolicach groziła śmierć, okoliczności operacji pozostawały tajne. Dopiero po pokonaniu ISIS stało się możliwe ujawnienie niektórych szczegółów. Temu właśnie poświęcona będzie książka Ivy Mrvovej.  

Pomoc Słowaków nie ograniczyła się do akcji uwolnienia. Do dziś wspierają oni ofiary niewolnictwa, zapewniając im opiekę zdrowotną i psychologiczną oraz wspierając po odzyskaniu wolności na różne sposoby.

Portal Trójmorze/postoj.sk/kbs.sk/ivapise.sk/charita.sk

Skip to content