Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Nocne aresztowania w Czechach. W tle konflikt na Ukrainie

Podziel się tym wpisem:

Ponad 10 osób, obywateli Czech, podporządkowanych rosyjskiemu wywiadowi GRU, zostało aresztowanych pod zarzutem organizowania wyjazdów na Ukrainę i wspierania prorosyjskich separatystów.

O sprawie pisze tygodnik Respekt i portal Aktuálně.cz. Według dziennikarzy, to członkowie organizacji paramilitarnych i byli żołnierze.

Byli oni kierowani przez agentów GRU, wydalonych ostatnio z Pragi. Policja podejrzewa, że zatrzymani mogli walczyć po stronie Rosji na Ukrainie, organizowali lub planowali wyjazdy w celach wojskowych.

Prorosyjskie bojówki

O obozach, na których szkolą się najemnicy, pisał w 2019 r. słowacki Denník. Prorosyjskie, skrajne prawicowe bojówki, miały liczyć nawet 2 tyś. ochotników, gotowych do zbrojnej akcji. Wykonywali oni ćwiczenia militarne pod okiem zawodowych żołnierzy przesuniętych do rezerwy. Właśnie te grupy mogły być manipulowane przez Rosjan.

Zaostrzenie stosunków czesko-rosyjskich związane jest eskalacją napięcia na granicy z Ukrainą i koncentracją 150 tyś. żołnierzy w regionie. Ponadto strona czeska poinformowała, że tajne służby, kierowane z ambasady w Pradze, kierowały akcją wysadzenia składu amunicji w Vrběticach w 2014 r., w którym zginęły 2 osoby a wiele zostało rannych.

Skip to content