Nominacja dla Petra Fiali na premiera Czech

Podziel się tym wpisem:

Źródło: PAP

28 listopada, Prezydent Miloš Zeman nominował Petra Fialę na premiera Czech. Uroczystość odbyła się 50 dni po wyborach i odbyła się przy zachowaniu nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Prezydent Zeman uzyskał w czwartek pozytywny wynik testu na obecność Covid 19. W trakcie uroczystości nominacji dla premiera Fiali, czeski prezydent znajdował się w specjalnie zaprojektowanej konstrukcji składającej się z pleksiglasowych ścian oddziałujących go od reszty uczestników ceremonii, w której ze względów bezpieczeństwa oprócz premiera wzięli udział jedynie kanclerz Zamku na Hradczanach Vratislav Mynář i szef protokołu Vladimír Kruliš

Tworzenie rządu

Fiala ma stanąć na czele nowego rządu, złożonego z przedstawicieli ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Czeskiej Partii Piratów i STAN. Taka koalicja będzie miała 108 mandatów w 200-osobowym parlamencie.

Obecnie Prezydent będzie się spotykać indywidualnie z kandydatami na ministrów w nowym rządzie. Cały ten proces ma się zakończyć 13 grudnia według słów prezydenta. Jednakże czynnikiem decydującym w tych spotkaniach będzie odgrywał stan zdrowia prezydenta.

Prezydent Zeman sprzeciwia się jednej nominacji ministerialnej. Czeski prezydent nie zgadza się z nominacją Jana Lipavský’ego z Czeskiej Partii Piratów. Polityk ten prezentuje duży sceptycyzm wobec Chin i Rosji oraz sprzeciwia się przeniesieniu ambasady czeskiej w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Jeśli prezydent Zeman nie zgodzi się na tę kandydaturę to cała procedura wyłaniania rządu może się wydłużyć.

Oficjalnie w Czechach jest obecnie „dwóch premierów” ponieważ Andrej Babiš nie złożył jeszcze formalnej dymisji. Nie jest to sytuacja, którą przewiduje czeska konstytucja, natomiast we współczesnej historii Czech takie zdarzenie miało miejsce dwukrotnie podczas tworzenia rządów 2006 i 2009 odpowiednio Mirka Topolánka i Jana Fischera.

Skip to content