Nowa siła w Europarlamencie? W czwartek spotkanie Orbán-Morawiecki-Salvini

Podziel się tym wpisem:

Premierzy Polski i Węgier – Mateusz Morawiecki i Viktor Orbán – spotkają się w czwartek z liderem włoskiej Ligi Matteo Salvinim. Jak poinformował rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács, główne miejsce w dyskusji polityków zajmie możliwa współpraca Prawa i Sprawiedliwości, Fideszu i Ligi na unijnym szczeblu.

Spotkanie odbędzie się w Budapeszcie, a jego efektem może być powołanie nowej grupy w Europarlamencie. Niedawno Fidesz opuścił szeregi największej frakcji w PE – chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Nieco później Viktor Orbán zapowiedział, że wraz z Polską i Włochami będzie próbował „przeorganizować europejską prawicę”.

Matteo Salvini mówił w wywiadzie dla węgierskiej agencji MTI, że uczestnicy spotkania zamierzają „przestawić wspólną kartę określającą wartości i cele”. – Unia Europejska musi ponownie znaleźć swą duszę, swój kręgosłup, swe posłannictwo – stwierdził. – Podczas spotkania będziemy dyskutować o różnych sprawach europejskich, w tym również o kwestiach ściśle politycznych, związanych z funkcjonowaniem europarlamentu, w jaki sposób można najlepiej realizować agendę europejską w interesie wszystkich państw, ale w szczególności w interesie Polski, Węgier i Włoch – zapowiedział z kolei Mateusz Morawiecki.

Budowa alternatywy

Włoski dziennik „Corriere della Sera” pisze, że celem Salviniego jest z kolei stworzenie w PE siły, która byłaby na prawicy alternatywą dla EPL, która zdaniem części konserwatywnych obserwatorów i polityków „skręca w lewo”. Ewentualny sojusz z Fideszem i PiS mógłby przyciągnąć konserwatystów z innych europarlamentatnych frakcji.

Włoska Liga należy obecnie do frakcji Tożsamość i Demokracja, z kolei największa polska partia w Parlamencie Europejskim – PiS – do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Po opuszczeniu EPL przez Fidesz ze środowiska europosłów Prawa i Sprawiedliwości wychodziły głosy i możliwym poszerzeniu EKR.

Co zrobi Fidesz?

Cytowany przez Polską Agencję Prasową węgierski dziennik „Magyar Hirlap” zaznacza, że Fidesz ma szerokie pole manewru w unijnej polityce. Jak czytamy premier Węgier Viktor Orbán, „może rozmawiać z różnymi siłami europejskiej prawicy, nawet rywalizującymi ze sobą, gdyż ich przywódcy co prawda nie zawsze się ze sobą komunikują, ale wszyscy szukają kontaktu z węgierskim premierem”.

Gazeta ocenia, że Orbán może szukać możliwości stworzenia nowej grupy w PE, ale też przyłączyć się do EKR i wciągnąć do frakcji ugrupowanie Salviniego oraz Słoweńską Partię Demokratyczną. Umocniłoby to Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na tyle, by zostać trzecią siłą w Europarlamencie.

Źródło: PAP

Skip to content