Nowy minister obrony Niemiec przyjazny Rosji?
Wszystko wskazuje na to, że rotacja na stanowisku szefa resortu obrony naszego zachodniego sąsiada to przysłowiowa zamiana siekierki na kijek.
Nimieckie media przypominają kilka faktów z życia politycznego Borisa Pistoriusa. Ten były minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii z ramienia SPD, nie ma przejrzystej karty, jeśli chodzi o stosunek do Rosji. Można by rzec, że jego prorosyjskie sympatie są typowe dla tej formacji politycznej. Jeśli nic się nie zmieniło, jest to fatalna informacja dla bezpieczeństwa Europy i Ukrainy przed zbliżającym się szczytem w Ramstein.
Pistorius w przeszłości opowiadał się za kursem przyjaźni wobec Kremla. Był członkiem Niemiecko-Rosyjskiej Grupy Federalnej, pod przewodnictwem prorosyjskiej premier Makleburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig, rozwiązanej w kwietniu zeszłego roku. W 2018 r. mówił, że europejska polityka pokojowa nie istnieje bez Rosji. Chciał też przyjazno-krytycznych stosunków z Moskwą. Opierał się także polityce sankcji i chciał ich zniesienia, jako niekorzystnych dla Niemiec.
Dziennik Bild przypomniał, że obecny minister obrony uczestniczył w spotkaniach z najważniejszymi putinowskimi dyplomatami w Niemczech, pod koniec 2016 r., czyli niedługo po inwazji na Krym i Donbas. Bild zwraca też uwagę, że na wybór Pistoriusa z entuzjazmem zareagował rosyjski lobbysta Alexander Rahr. Rahr nie tylko przyjaźnił się z Putinem, ale był dyrektorem wielu prorosyjskich organizacji w Niemczech jak Forum Dialogu Petersburskiego czy Forum Niemiecko-Rosyjskiego.
Nowego ministra obrony popiera też Johannes Varwick, politolog z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenbergu, znany z antyukraińskich poglądów. Wzywał on m.in. do zaprzestania wysyłania broni na Ukrainie i żądał demilitaryzacji tego kraju. Zarzuca mu się także rozprzestrzenianie rosyjskiej dezinformacji. Latem zeszłego roku mówił, że „Ukraina i tak zginęła”.
Jeśli chodzi o relacje prywatne, Pistorius był związany z czwartą żoną Gerharda Schroedera – Doris Schroeder-Koepf. Razem z byłym kanclerzem małżeństwo adoptowali trzyletnią dziewczynkę z Petersburga. Schroeder-Koepf była politykiem z ramienia SPD w Dolnej Saksonii. Jest też członkiem zarządu Forum Niemieckiego-Rosyjskiego z siedzibą w Berlinie. W 2021 r. prezesem organizacji był Michaił Aleksandrowicz Fidotow, ex-doradca Władimira Putina.
Za człowieka sprzyjającego Rosji Pistoriusa uważają politycy CDU a także Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Berlinie. Nowy minister obrony odbierze swą nominację już w czwartek. W piątek w Ramstein odbędzie się szczyt państw wspierających Ukrainę, które mają zadecydować o dostawach czołgów. Berlin będzie miał w wielu sprawach decydujące zdanie.
fot. twitter/@dw_chinese