Autor: dr Tomasz Teluk

Nowy minister obrony Niemiec przyjazny Rosji?

Podziel się tym wpisem:

Wszystko wskazuje na to, że rotacja na stanowisku szefa resortu obrony naszego zachodniego sąsiada to przysłowiowa zamiana siekierki na kijek.

Nimieckie media przypominają kilka faktów z życia politycznego Borisa Pistoriusa. Ten były minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii z ramienia SPD, nie ma przejrzystej karty, jeśli chodzi o stosunek do Rosji. Można by rzec, że jego prorosyjskie sympatie są typowe dla tej formacji politycznej. Jeśli nic się nie zmieniło, jest to fatalna informacja dla bezpieczeństwa Europy i Ukrainy przed zbliżającym się szczytem w Ramstein.

Pistorius w przeszłości opowiadał się za kursem przyjaźni wobec Kremla. Był członkiem Niemiecko-Rosyjskiej Grupy Federalnej, pod przewodnictwem prorosyjskiej premier Makleburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig, rozwiązanej w kwietniu zeszłego roku. W 2018 r. mówił, że europejska polityka pokojowa nie istnieje bez Rosji. Chciał też przyjazno-krytycznych stosunków z Moskwą. Opierał się także polityce sankcji i chciał ich zniesienia, jako niekorzystnych dla Niemiec.

Dziennik Bild przypomniał, że obecny minister obrony uczestniczył w spotkaniach z najważniejszymi putinowskimi dyplomatami w Niemczech, pod koniec 2016 r., czyli niedługo po inwazji na Krym i Donbas. Bild zwraca też uwagę, że na wybór Pistoriusa z entuzjazmem zareagował rosyjski lobbysta Alexander Rahr. Rahr nie tylko przyjaźnił się z Putinem, ale był dyrektorem wielu prorosyjskich organizacji w Niemczech jak Forum Dialogu Petersburskiego czy Forum Niemiecko-Rosyjskiego.

Nowego ministra obrony popiera też Johannes Varwick, politolog z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenbergu, znany z antyukraińskich poglądów. Wzywał on m.in. do zaprzestania wysyłania broni na Ukrainie i żądał demilitaryzacji tego kraju. Zarzuca mu się także rozprzestrzenianie rosyjskiej dezinformacji. Latem zeszłego roku mówił, że „Ukraina i tak zginęła”.

Jeśli chodzi o relacje prywatne, Pistorius był związany z czwartą żoną Gerharda Schroedera – Doris Schroeder-Koepf. Razem z byłym kanclerzem małżeństwo adoptowali trzyletnią dziewczynkę z Petersburga. Schroeder-Koepf była politykiem z ramienia SPD w Dolnej Saksonii. Jest też członkiem zarządu Forum Niemieckiego-Rosyjskiego z siedzibą w Berlinie. W 2021 r. prezesem organizacji był Michaił Aleksandrowicz Fidotow, ex-doradca Władimira Putina.

Za człowieka sprzyjającego Rosji Pistoriusa uważają politycy CDU a także Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Berlinie. Nowy minister obrony odbierze swą nominację już w czwartek. W piątek w Ramstein odbędzie się szczyt państw wspierających Ukrainę, które mają zadecydować o dostawach czołgów. Berlin będzie miał w wielu sprawach decydujące zdanie.

fot. twitter/@dw_chinese

Skip to content