Nowy szef ze wschodniej flanki NATO?

Autor: dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Polska zabiega, aby nowym sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego został kandydat z któregoś krajów Trójmorza.

Takie doniesienia podał dziennik The Wall Street Journal. Jednocześnie nasz kraj ma sprzeciwiać się kandydaturze Mette Frederiksen, byłej premier Danii. Gdyby na stanowisko została wybrana Dunka, oznaczałoby to już trzecią kadencję dzierżoną przez państwa nordyckie. Frederiksen cieszy się poparciem w większości państw układu.

Inną kobietą, której kandydatura jest rozważana jest premier Estonii Kaia Kallas. Niektóre państwa Zachodu obawiają się jednak, że postać Estonki mogła być odbierana jako zbyt prowokacyjna wobec Kremla. Wśród innych kobiecych kandydatów wymienia się także byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović, prezydent Słowacji Zuzanę Čaputową czy premier Litwy Ingridę Šimonytė.

Kandydat z Polski?

Wiosną mówiło się także o kandydacie z Polski. Wymieniane było nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego, ale w obecnej sytuacji politycznej jest to mrzonka. Kwaśniewski nie byłby dobrym kandydatem do współpracy przeciwko Rosji. Innymi zgłaszanymi mężczyznami są kontrowersyjny premier Holandii Mark Rutte. Czy sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Wallace sprawdziłby się doskonale na tym stanowisku.

Niewykluczone, że Jens Stontelberg będzie rządził kolejną kadencję, która kończy się w październiku. Mówi się jednak, że on sam nie chciałby przedłużać po raz kolejny swojego urzędowania. Być może na giełdzie nazwisk pojawią się jeszcze inne nazwiska, które poznamy po szczycie NATO w Wilnie.

Bardzo dobrym szefem Sojuszu był były premier Danii Anders Fogh Rasmussen. Jest on przychylny Polsce i dobrze ocenia nasz wkład w pomoc Ukrainie. Rasmussen uważa, że NATO mogłoby rozważyć rozmieszczenie wojsk na Ukrainie i udzielić temu państwu gwarancji bezpieczeństwa. Obecnie doradza on prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Należy jednak pamiętać, że obecnie Rasmussen jest lobbystą, prowadzi firmę Rasmussen Global i właśnie pod tym kątem należy odbierać jego publiczne wypowiedzi.

fot. twitter/@Teresa05655643

Skip to content