Obrady Trójkąta Weimarskiego. Najpierw rozmowy w cztery oczy Duda-Macron
Poniedziałkowe (12 czerwca) obrady Trójkąta Weimarskiego poprzedzi rozmowa prezydentów Polski i Francji w formacie „w cztery oczy”.
Format Trójkąt Weimarskiego to grupa, utworzona w 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych trzech państw europejskich: Polski, Niemiec i Francji. Jej celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami.
Najbliższej, poniedziałkowe obrady to kolejna okazja dla przywódców Polski, Francji i Niemiec do debaty na temat aktualnej sytuacji w regionie. Przed obradami przywódców dojdzie też do spotkania dwustronnego między prezydentami Polski i Francji. Andrzej Duda i Emmanuel Macron przeprowadzą rozmowę w formacie w cztery oczy.
Rozmowy o rzeczywistości
Rozmowa w Pałacu Elizejskim będzie poświęcona przede wszystkim dwóm zagadnieniom: sytuacji bezpieczeństwa w Europie w związku z wojną na Ukrainie oraz zbliżającemu się szczytowi NATO.
Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej minister Marcin Przydacz, przywódcy Trójkąta Weimarskiego szczegółowo omówią m.in. zapowiadaną ofensywę rosyjską i działania kontrofensywne Ukrainy.
„Wszystkie trzy kraje zgadzają się co do tego, że konieczna jest kontynuacja wsparcia dla Ukrainy” – zapowiedział Przydacz.
Jeszcze większe wsparcie Ukrainy
Przydacz przypomniał, że Polska w kwestii wsparcia Ukrainy – od początku wojny robi niezwykle dużo i wciąż będziemy zachęcać „naszych partnerów z Francji i Niemiec”. Dyskusja w gronie prezydentów i kanclerza ma być także poświęcona sytuacji bezpieczeństwa na całej wschodniej flance NATO oraz kwestii zbliżającego się szczytu Sojuszu na Litwie.
Minister Marcin Przydacz przypomniał, że rozmowy na ten temat polski prezydent prowadzi w międzynarodowym gronie od wielu tygodni. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy – jak powiedział minister Przydacz – żeby działania dyplomatyczne w tej sprawie były prowadzone wcześniej, co pozwala wypracować klarowną agendę na szczyt oraz zadbać o omówienie spraw najważniejszych z polskiego punktu widzenia.
polskieradio24.pl/pap
fot. twitter/@prezydentpl