Ochrona cyberprzestrzeni. Estonia, Ukraina i Wielka Brytania zacieśniają współpracę

Podziel się tym wpisem:

Estonia, Ukraina i Wielka Brytania podpisały trójstronne memorandum o współpracy, które zakłada zacieśnienie współpracy w obszarze e-administracji i cyfryzacji.

Memorandum umożliwi krajom wymianę pomiędzy sobą wiedzy na temat najlepszych praktyk i realizację wspólnych projektów w obszarach sztucznej inteligencji, danych, publicznych usług cyfrowych i innowacji – podało w komunikacie prasowym estońskie Ministerstwo Spraw Gospodarczych i Komunikacji.

Minister spraw gospodarczych i IT Tiit Riisalo, który podpisał umowę w imieniu Estonii, powiedział, że jego kraj od dziesięcioleci przoduje w zarządzaniu sferą cyfrową i zawsze jest gotowy dzielić się swoimi doświadczeniami z sojusznikami.

„Jednocześnie możemy uczyć się od innych, a dobrym tego przykładem jest współpraca z ukraińską Diią (e-system dot. identyfikacji) przy tworzeniu naszej aplikacji mRiik” – powiedział Riisalo. „Podobnie jak Estonia, Ukraina zbudowała potężne państwo cyfrowe, ale zrobiła to w bardzo krótkim czasie, w czasie, gdy kraj jest w stanie wojny. Uważam, że zarówno my, jak i nasi brytyjscy odpowiednicy, możemy się wiele nauczyć z doświadczeń Ukrainy dot. tego, jak uelastycznić zarządzanie publiczne i sprawić, by nowe technologie, jak najlepiej służyły obywatelom” – dodał minister.

Odbudowa Ukrainy po wojnie

Podczas konferencji na temat odbudowy Ukrainy, która odbyła się w czerwcu 2023 r. w Londynie, rząd w Kijowie zaprezentował swój postęp w zakresie e-administracji. Cyfryzacja była kluczową częścią wysiłków Ukrainy na rzecz przekształcenia państwa na długo przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę i z nawiązką udowodniła swoją wartość w pierwszych dniach inwazji.

Flagowa ukraińska aplikacja do e-administracji, Diia, to wiodąca na świecie marka, zapewniająca ponad 100 usług publicznych dla ponad 50 procent populacji, w tym osób przesiedlonych wewnętrznie i zewnętrznie. Jak poinformowało w komunikacie prasowym brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju, model Diia jest obecnie eksportowany na arenę międzynarodową.

Memorandum otwiera więc szereg możliwości współpracy trójstronnej, ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji i wymiany danych. Kraje zgodziły się także na wzmocnienie współpracy w dziedzinie e-administracji. W szczególności będą współpracować nad cyfryzacją procesów i świadczeniem usług cyfrowych dla obywateli.

Oprócz Riisalo porozumienie podpisali Anne-Marie Trevelyan, minister stanu w brytyjskim Biurze Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju oraz Mychajło Fiodorow, wicepremier Ukrainy ds. innowacji, edukacji, nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej.

Thebaltictimes/X

Fot. Image by Freepik

Skip to content