Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Od czwartku na lubelskim festiwalu „Dźwięki Słów” usłyszymy muzykę z krajów Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

W dniach 29 lipca – 1 sierpnia w Lublinie będzie miał miejsce festiwal „Dźwięki Słów”. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Trójmorze”.

Podczas siódmej edycji wydarzenia zaprezentują się zespoły z Polski, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Występy będą odbywały się w wirydarzu Centrum Kultury oraz w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego.

Myśl przewodnia festiwalu

– Idea Trójmorza odnosi się do regionalności tej części Europy. Zazwyczaj przekazujemy ją poprzez wydarzenia kulinarne czy festiwale folklorystyczne – stwierdziła dyrektor festiwalu Irena Beata Michałkiewicz, wyjaśniając wybór hasła tegorocznej edycji. – My natomiast zdecydowaliśmy się skupić na muzyce i słowach, które w tych krajach możemy spotkać. Dla mnie to jak wizyta w kopalni złota – dodała Michałkiewicz.

Na festiwalu swoje reprezentacje będzie miało aż sześć spośród wszystkich krajów z Inicjatywy Trójmorza. Na lubelskich scenach pojawi się między innymi awangardowy duet Longital ze Słowacji, litewska wokalistka Alina Orlova czy Romengo&Monika Lakatos z Węgier, którzy inspiracje czerpią z kultury romskiej.

„Wielobarwny kalejdoskop”

Jak już wspomnieliśmy festiwal w tym roku odbędzie się po raz siódmy, a pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku. „Dźwięki Słów to wielobarwny kalejdoskop wielkich muzyczno-słownych emocji. Ważne jest dla nas poszukiwanie sensu poprzez muzykę, teatr, słowo oraz spotkanie z ludźmi. Poznacie tu muzyków, aktorów, poetów i wokalistów różnych pokoleń, którzy prezentują szeroki wachlarz brzmień i tematów zachowując estetyczną harmonię” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Źródło: PAP, dzwiekislow.pl

Fot. Dźwięki Słow/Facebook

Skip to content