Ofensywa dyplomatyczna Kijowa

Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: Twitter MSZ

Po zakończonym w poniedziałek szczycie Trójkąta Lubelskiego kolejną inicjatywą dyplomatyczną  Kijowa jest dwudniowa konferencja z udziałem ambasadorów Ukrainy, w której bierze udział na zaproszenie ukraińskiego  szefa dyplomacji Dmytro Kuleby Minister Spraw Zagranicznych Polski Zbigniew Rau.

 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po zakończonym szczycie Trójkąta Lubelskiego, że „Ukraina nie powinna być tylko cichym obserwatorem, ale aktywnym działaczem” zarówno w Europie jak i na świecie. Celem tej ofensywy dyplomatycznej jest pozyskiwanie sojuszników dla Ukrainy wobec agresji ze strony Kremla. Konferencja ambasadorów była wydarzeniem, które odbywało się raz na 3 – 4 lata, ma być obecnie być organizowana regularnie i jej celem będzie szukanie konkretnych rozwiązań wobec obecnych zagrożeń.

Rola Polski i Trójkąta Lubelskiego dla bezpieczeństwa Ukrainy

Zaproszenie polskiego ministra MSZ do wzięcia udziału w konferencji ambasadorów dowodzi znaczenia polskiej dyplomacji na kierunku wschodnim. Trójkąt Lubelski, który stał się obecnie najbardziej sformalizowaną strukturą wsparcia interesów Kijowa, będzie pewnie tym instrumentem politycznym, który może odegrać durzą rolę w walce o interesy nie tylko Ukrainy ale również państw Wschodniej Flanki NATO.

Z perspektywy Kijowa najważniejszym celem obecnej polityki obronnej jest wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bądź pośrednio, otrzymanie gwarancji obrony integralności terytorialnej Ukrainy. W celu realizacji tych zadań, administracja ukraińska szuka wsparcia dyplomatycznego u najbliższych sojuszników.  

Skip to content