Ogromne zakupy Estonii. Ponad 1,2 mld euro na amunicję

Podziel się tym wpisem:

Jak poinformował resort obrony Estonii, na zakuo amunicji, w tym tej do systemów artylerii rakietowej HIMARS przeznaczone zostanie ponad 1,2 mld euro.

Zakupy wojskowe

Ponadto, jak poinformowała agencja BNS, na południu Estonii ropoczęła się budowa ośrodka majcego pomieścić dodatkowych żołnierzy NATO.

Zatwierdzone środki będą wydawane na przestrzeni najbliższych czterech lat. Zakupione zostaną za nie m.in. pociski średniego zasięgu do systemów HIMARS.

„Rosyjska inwazja (na Ukrainę) na pełną skalę zdecydowanie pokazała, w którym kierunku muszą iść nasze inwestycje” – zaznaczył Hanno Pevkur, estoński minister obrony.

Wsparcie granicy

Nowy plan rozwoju zdolności obronnych Estonii zakłada również przeznaczenie 7,3 mln euro na wsparcia estońskich sił obrony terytorialnej (Kaitseliit).

Jednocześnie na południu Estonii, w prowincji graniczącej z Łotwą i Rosją, rozpoczęto prace nad budową obiektu mającego pomieścić dodatkowe siły NATO.

„Nasze bezpieczeństwo wynika nie tylko z naszych własnych zdolności, ale też ze współpracy z sojusznikami z NATO” – powiedziała Kadi-Kai Kollo z Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych.

Obiekt jest budowany w pobliżu poligonu; będzie zdolny pomieścić do tysiąca żoł4nierzy Sojuszu.

pap/twitter

fot. Twitter/

Skip to content