Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec. Co to oznacza dla Trójmorza?

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Socjaldemokrata Olaf Scholz został nowym kanclerzem Niemiec. Zastąpi on na stanowisku Angelę Merkel, w wyniku porozumienia SPD, FDP i Zielonych.

Ogłoszenie składu nowego rządu odbędzie się w środę. Negocjacje trwały trzy tygodnie. Jaki będzie nowy przywódca naszego zachodniego sąsiada?

SPD wygrało wybory pod hasłami nowych programów socjalnych i odbudowy kraju po pandemii. Scholz chce podwyżki płacy minimalnej oraz największego programu modernizacji z udziałem państwa. Oczywiście w ramach Zielonego Ładu i neutralności klimatycznej.

Scholz jest zwolennikiem polityki otwartych drzwi wobec migrantów. Uważa, że niektórzy, jak Syryjczycy, powinni automatycznie dostawać azyl w Niemczech. SPD wspierało także polską opozycję w kwestii opierania się reformom wymiaru sprawiedliwości. Scholz wielokrotnie krytykował obecny polski rząd.

Polityka Niemiec wobec Rosji

Dlatego można spodziewać się, że relacje między Polską a Niemcami będą dalej chłodne. SDP będzie kontynuowało przyjazny dialog z Rosją, co jest niekorzystne dla Trójmorza. Moskwa chciałaby odbudować swoją strefę wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej. Spolegliwy kanclerz byłby dla niej prezentem od losu.

Nie ma co liczyć, aby w tej fazie Berlin wycofał się z gazociągu Nord Stream 2, który jest jednym z głównych elementów wpływów Rosji w Europie. Raczej należy spodziewać się kontynuacji polityki Angeli Merkel w tym zakresie. Scholz nie ma bezpośrednich relacji z Polską, w ciągu czterech lat był u nas zaledwie raz. Polska nigdy nie leżała w centrum jego zainteresowań.

W polityce wewnętrznej chciałby przyspieszenia zielonej transformacji. Tutaj będzie miał sojuszników w Zielonych. Oznacza to niemałe kłopoty dla krajów Trójmorza, bowiem zielona rewolucja może przyspieszyć, co oznaczałoby gigantyczne koszty transformacji energetycznej dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Scholz urodził się w Dolnej Saksonii, dorastał w Hamburgu. Skończył prawo na tamtejszym uniwersytecie. Karierę polityczną rozpoczął w 2001 r. jako radny, ale już rok później został sekretarzem generalnym SPD. Piastował wiele funkcji partyjnych, samorządowych, ministerialnym.

Skip to content