ONZ: Rosja popełniła na Ukrainie zbrodnie wojenne

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Grupa ekspertów ONZ badających „naruszenia praw człowieka na Ukrainie” w ciągu siedmiu miesięcy od inwazji Rosji ogłosiła, że znalazła dowody na popełnienie przez Rosjan zbrodni wojennych.

Eksperci z Komisji Śledczej ds. Ukrainy przy ONZ, powołanej na początku tego roku przez Radę Praw Człowieka, do tej pory koncentrowali się na czterech regionach – Kijowie, Czernihowie, Charkowie i Sumach.

Komisja odwiedziła 27 miast i rozmawiała ze 150 ofiarami i świadkami w ramach wstępnego śledztwa, inspekcji grobów oraz miejsc przetrzymywania i tortur. Według zeznań, ofiary były torturowane, zmuszane do rozbierania się, rażone prądem i zastraszane.

„Na podstawie dowodów zebranych przez komisję doszła do wniosku, że zbrodnie wojenne zostały popełnione na Ukrainie” – powiedział Radzie Praw Człowieka Erik Møse, przewodniczący komisji.

Bestialstwo Rosjan

W czerwcu zespół ekspertów udał się do Buczy pod Kijowem, gdzie władze znalazły masowe groby po wycofaniu się wojsk rosyjskich z tego obszaru pod koniec marca.

„Zszokowała nas duża liczba egzekucji na terenach, które odwiedziliśmy. Komisja prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie takich zgonów w 16 miastach i osadach” – powiedział Møse, ale nie sprecyzował, która strona rzekomo dokonała egzekucji.

Eksperci ustalili również, że niektórzy rosyjscy żołnierze popełniali przestępstwa na tle seksualnym lub na tle płciowym, w tym przemoc seksualną, tortury lub nieludzkie traktowanie. Ofiary były w wieku od 4 do 82 lat, niezależnie od płci. Ogłoszone przez komisję odkrycia potwierdzają tylko doniesienia służb ukraińskich i mediów, które już w marcu informowały o przerażających obrazach tortów, masowych grobów i znęcania się.

Ustalenia Komisji mogą ostatecznie posłużyć pracy prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy mogliby wnieść oskarżenie w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie. Choć nawet sami eksperci onz-towskiej komisji wątpią, czy przedstawiciele Kremla lub inni domniemani sprawcy (generałowie, żołnierze) kiedykolwiek staną przed wymiarem sprawiedliwości.

Ogłoszenie popełnienia zbrodni wojennych przez komisję ONZ jest ważne w przypadku prowadzenia międzynarodowych spraw karnych przeciw Rosji. Ustalenia ekspertów są jedynie potwierdzeniem doniesień ukraińskich służb. Nie są jednak wiążące prawnie, nie rozwiązują problemów i nie „stawiają” odpowiedzialnych za zbrodnie przed żadnym sądem ani trybunałem.

Euronews

fot. twitter/NEXTA

Skip to content