Opozycja słowacka nie chce amerykańskich baz w kraju

Podziel się tym wpisem:

Projekt umowy o współpracy obronnej między Słowacją a USA znalazł wielu przeciwników w opozycji.

Partia Smer, kierowana przez byłego trzykrotnego premiera Roberta Fico, planuje zwołanie dodatkowej sesji parlamentarnej, a także chce zorganizować referendum w sprawie tego, czy obywatele Słowacji zgadzają się na „umieszczenie amerykańskich baz wojskowych na terenie kraju”.

Minister obrony Jaroslav Naď poinformował o planach rządu podpisania DCA z USA w połowie grudnia. Na początku stycznia, po zakończeniu międzyresortowego postępowania odwoławczego, Prokuratura Generalna kierowana przez Maroša Žilinkę zgłosiła 35 zastrzeżeń do treści umowy i tym samym odrzuciła ją w całości. Później opozycja powtórzyła te zarzuty.

W związku z tym Robert Fico stwierdził, że dodatkowe spotkanie parlamentarne powinny odbyć się przed tym zaplanowanym na 1 lutego.

Znaczenie Słowacji dla obronności NATO

Słowacja jest niewielkim państwem posiadającym niewielki potencjał obronny. Jednakże jest to państwo położone na strategicznej dla Sojuszu Północnoatlantyckiego Wschodniej Flance, bezpośrednio graniczące z Ukrainą. Jednocześnie NATO pozostaje dla Bratysławy podstawowym sojuszem obronnym. Władze słowackie zadeklarowały, że do 2024 roku osiągną wymagane przez sojusz 2 % PKB na wydatki związane z siłami zbrojnymi.

Skip to content