Orlen buduje sieć hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji

Podziel się tym wpisem:

Grupa Orlen wybuduje sześć nowych hubów wodorowych, w tym trzy w Polsce, dwa w Czechach oraz jeden na Słowacji – ogłosił płocki koncern. Sieć będzie zasilana odnawialnymi źródłami energii, a instalacje będą przetwarzać odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór.

W ramach projektu HYDROGEN EAGLE, oprócz hubów, zakłada sie także wybudowanie ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.

Szczegóły projektu

Dzięki realizacji projektu PKN Orlen do 2030 roku osiągnie moce wytwórcze wodoru na poziomie około 50 tysięcy ton rocznie. Plan zakłada między innymi realizację instalacji elektrolizy, do której energię będą dostarczać farmy wiatrowe na Bałtyku, które takżę mają powstać w ramach Grupy.

Innowacyjne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór zostaną umiejscowione w Płocku i Ostrołęce oraz w Czechach. Podobnie rzecz będzie się miała z międzynarodową siecią ponad 100 stacji tankowania tego paliwa. 54 z nich zostanie zlokalizowanych w Polsce, 22 w Czechach, a 26 na Słowacji.

„Inwestycje w zrównoważoną produkcję wodoru zapewnią nam przewagę”

– Odważne kroki w Polsce, w Czechach i na Słowacji pozwolą naszej Grupie stać się liderem paliw wodorowych w Europie Środkowo-Wschodniej – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Inwestycje w zrównoważoną produkcję wodoru zapewnią nam przewagę konkurencyjną w obszarze detalicznym, rafineryjnym i energetycznym, a także staną się istotnym krokiem do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – dodał.

Płocki koncern poinformował w komunikacie, że projekt HYDROGEN EAGLE z sukcesem zakończył etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych. Grupa Orlen w wystosowanej informacji podkreśliła również, że to kolejny etap ich inwestycji w niskoemisyjny transport wodorowy, a jeden z nich przebiega już w Niemczech w postaci pilotażowych punktów tankowania wodoru. Koncern zresztą zaznaczył, że postępowania przetargowe na budowę pierszych stacji tankowania ruszyły także i w Polsce.

Skip to content