Autor: Dr Tomasz Teluk

Orlen chce być jedną z największych firm wśród krajów Inicjatywy Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

PKN Orlen chce przejęć koncern chemiczny ZA Puławy i stać się jedną z największych firm Europy Środkowo-Wschodniej.

Proces akwizycji ma być sfinalizowany do końca roku. Obecnie firma zleciła badanie due diligence i sądzi, że potrwa on kilka miesięcy. Dla Puław to misja ratunkowa, bowiem zakłady produkujące nawozy sztuczne borykają się z wysokimi cenami surowców. Natomiast Orlen widzi w tym kroku szanse na synergie technologiczne, sprzedażowe czy logistyczne. Giełdowy gigant już raz próbował przejąć Puławy w 2010 r., ten projekt jednak nie wypalił.

Firma druga w Europie

Z kolei od strony Grupy Azoty podpisany został dokument o zachowaniu poufności. ZA Puławy wchodzą w skład Grupy, której akcje notowane są na GPW od 2005 r., a skonsolidowane przychody wyniosły w zeszłym roku blisko 9 mld zł. Firma jest drugim w Europie producentem nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jednak obecnie boryka się z wieloma problemami.

Na początku roku zarząd spółki podjął decyzję o wstrzymaniu części produkcji do odwołania. Powrót do pełnych mocy produkcyjnych planowany jest dopiero na III kwartał tego roku. Oprócz zakładów w Puławach, Grupa posiada także firmy w Kędzierzynie-Koźlu i Policach. W I kwartale tego roku spółka zanotowała ponad 0,5 mld straty netto przy blisko 3,9 mld przychodów. Największym problemem spółki był skokowy wzrost cen energii i zalanie rynku produktami z Ukrainy.

Orlen buduje największy koncern petrochemiczny w Europie Środkowej. Zarządza rafineriami w Polsce, Czechach, na Litwie, a być może wkrótce w Niemczech. Prowadzi ponadto działalność wydobywczą w Europie, Ameryce i Azji. W przyszłości swą działalność rozszerzy także o energetykę jądrową. Pod względem przychodów ze sprzedaży jest dziesięciokrotnie większy od Grupy Azoty. PKN Orlen zapewnia, że załogi przejmowanej spółki nie obejmą grupowe zwolnienia.

fot. Twitter/facebook: Grupa Azoty

Skip to content