Orlen inwestuje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Eksploatacja już wkrótce

Podziel się tym wpisem:

Koncern poinformował, że w ciągu najbliższych miesięcy, Orlen rozpocznie eksploatację złoża Tommeliten Alpha na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co zapewni mu dodatkowe 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie

„To jeden z dziewięciu projektów inwestycyjnych zainicjowanych w ostatnich dwóch latach, którego celem jest zwiększenie produkcji gazu przez Grupę ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Surowiec wydobywany z nowych złóż trafi rurociągiem Baltic Pipe do Polski, wzmacniając bezpieczeństwo i niezależność energetyczną kraju” – podkreślono w komunikacie.

Jak zwrócono uwagę, Tommeliten Alpha to jeden z większych projektów inwestycyjnych realizowanych obecnie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

„Na złożu prowadzone są już ostatnie prace niezbędne do uruchomienia produkcji” – zaznaczył Orlen. Jak podkreślono, ponad 42 proc. udziałów w Tommeliten Alpha należy do PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen.

Zasoby złoża oceniane są na 80-174 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział Grupy Orlen wynosi 33-73 mln baryłek. Oprócz gazu ziemnego z Tommeliten Alpha będzie pozyskiwany kondensat i ropa naftowa.

Orlen podkreśla, że Norwegia jest dla koncernu strategicznym rynkiem zagranicznym, w kwestii rozwoju wydobycia gazu ziemnego.

„Do końca 2030 r. produkcja własna tego surowca z naszych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wzrośnie prawie dwukrotnie, do 6 mld m sześc. gazu rocznie” – zapowiedział, cytowany w informacji, prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu dodał, że wydobycie złoża zostanie uruchomione już za kilka miesięcy.

„Pod względem zasobów to nasze drugie największe złoże w Norwegii, które zapewni nam pół miliarda metrów sześciennych gazu rocznie. Równolegle zagospodarowujemy kolejne złoża, co pozwoli zapewnić stabilne dostawy gazu ziemnego dla polskiego przemysłu i polskich rodzin” – zapewnił Obajtek.

PGNiG Upstream Norway (PUN) prowadzi już wydobycie na 18 złożach. W maju tego roku spółka przejęła aktywa Lotos Exploration & Production Norge – drugiej norweskiej spółki wydobywczej Orlenu. Wskazano, że w wyniku integracji powstał podmiot, który pod względem zasobów oraz produkcji ropy i gazu znajduje się w pierwszej dziesiątce firm spośród prawie 30 prowadzących aktywną działalność na Szelfie. „Jeśli chodzi o zasoby i produkcję samego gazu ziemnego spółka zajmuje 8. miejsce, natomiast pod względem liczby koncesji – piąte. PUN posiada udziały w 91 koncesjach. W ostatnim kwartale 2022 r. wydobycie norweskich spółek z Grupy Orlen osiągnęło 88 tys. baryłek dziennie” – dodano.

W komunikacie podano, że w całym 2022 roku koncern wyprodukował ze swoich norweskich złóż 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego, co odpowiadało ponad 20 proc. ubiegłorocznego zapotrzebowania Polski na ten surowiec. „Aktualnie zasoby ropy i gazu Orlenu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym wynoszą ponad 346 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej” – wskazano.

pap/Orlen

fot. X/@DanielObajtek

Skip to content