Oscary 2021. Artyści z Trójmorza powalczą o najcenniejsze filmowe nagrody

Podziel się tym wpisem:

Polski operator Dariusz Wolski, autor zdjęć do westernu „News of the World”, został nominowany do Oscara. Szansę na dwie nagrody ma rumuński dokument „Collective”. Nominację otrzymała także bułgarska aktorka Maria Bakalova.

Ogłoszono nominację do najbardziej prestiżowych nagród filmowych – Oscarów. Wśród wyróżnionych są przedstawiciele państw Trójmorza.

Sukces „Collective”

Dwie nagrody może zdobyć rumuński dokument „Collective”, opowiadający o tragicznych następstwach pożaru w klubie w Bukareszcie. Tragedia pochłonęła życie 27 ludzi i wywołała w kraju wstrząs, także polityczny.

Film autorstwa Aleksandra Nanau został doceniony nie tylko jako kandydat do statuetki dla najlepszego dokumentu, ale też najlepszego filmu międzynarodowego.

Statuetka dla Polaka i Bułgarki?

Dariusz Wolski, autor zdjęć do amerykańskiego westernu „News of the World”, został wyróżniony w kategorii najlepsze zdjęcia. Film, przy którym pracował Polak, to opowieść o weteranie wojny secesyjnej, który pomaga dotrzeć dziesięcioletniej sierocie do jej krewnych. „Dariusz Wolski w końcu z nominacją do Oscara! Już dawno się należała” – skomentował na Twitterze krytyk filmowy Łukasz Adamski.

Z kolei za rolę w komedii „Kolejny film o Boracie” doceniono Marię Bakalovą. Bułgarska aktorka zagrała córkę tytułowego bohatera. Artystka już wcześniej stała się pierwszą Bułgarką nominowaną do takich nagród jak Złote Globy czy BAFTA. Teraz jako pierwsza reprezentantka swojego kraju powalczy o Oscara.

Brak nominacji dla „Szarlatana”

„Quo Vadis, Aida?” to kolejny tytuł, który ma szansę na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Dzieło reprezentuje Bośnię i Hercegowinę, ale powstało jako koprodukcja ośmiu państw – w tym Austrii, Rumunii i Polski.

Niestety, reprezentujący Czechy, a powstały przy współpracy z Polską, Słowacją i Irlandią „Szarlatan” Agnieszki Holland, nie trafił na ścisłą listę oscarowych nominacji.

Skip to content