Oszczędny jak Łotysz
Ponad 60 proc. mieszkańców kraju podjęło kroki ku zmniejszeniu rachunków za prąd w swoim mieszkaniu, wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Norstat Łotwa na zlecenie Luminor Bank.
Z ankiet, przeprowadzonej na próbie ponad tysiąca respondentów, wynika, że chętniej oszczędzali starsi obywatele kraju. Szczególnie skorzy do oszczędzania byli ci mieszkańcy, którzy pamiętają jeszcze sowieckie czasy. Aż 72 proc. najstarszych Łotyszów w wieku 60-74 lat zaczęło oszczędzać na energii elektrycznej. Podobnie uczyniła połowa mieszkańców w przedziale 40-49 lat.
Z reguły oszczędzano na ogrzewaniu prądem. Niektórzy inwestowali w ocieplanie budynków czy nowe instalacje, aby zwiększyć efektywność energetyczną mieszkania. Większość jednak wymieniała przestarzałe urządzenia i żarówki na modele mniej energochłonne. Co dziesiąty respondent zamierzał poczynić takie inwestycje w niedalekiej przyszłości.
Odwrotną postawę przyjmuje młodzież. Ci, którzy mają iść na czele zielonej rewolucji, a więc młodzież w wieku 18-29 lat w ogóle nie myślała o wdrożeniu u siebie oszczędności. Co siódmy respondent nawet nie słyszał o takich potrzebach i możliwościach. Być może wielu zarabia więcej i będzie w stanie opłacić wzrastające rachunki, ale część młodych jest w tym zakresie ignorantami i nie interesuje się takimi problemami.
Od nowego roku zwiększa swą efektywność system przyjmowania opakowań wtórnych, za które wypłacana jest kaucja. Operator Opakowań Depozytowych poinformował, że będzie przyjmować także butelki po napojach alkoholowych do 15 proc. oraz po syropach. Do tej pory przyjmowane były z reguły puszki i butelki PET po wodzie czy piwie. Teraz rozszerzono możliwości systemu.
Łotysze są zdyscyplinowani potrafią przystosować się do trudnych, wymagających warunków. Dzięki tym zdolnościom przetrwali jako naród na zakrętach historii. Nie uciekają od wyrzeczeń, potrafią zacisnąć pasa, a przez to są silni i zahartowani. Dotyczy to oczywiście starszych mieszkańców czy tych w średnim wieku. Młode pokolenie przyjmuje już konsumpcyjne, nieskrępowane wzorce z Zachodu.
fot. pixabay/Foxy_