Panel „Visegrad Goes Hydrogen”. Rola wodoru w kontekście czystej energii

Podziel się tym wpisem:

– Wszyscy chcemy przejść na czystą energię i szukamy rozwiązań, które nam w tym pomogą. Przy tym musimy jednak pamiętać o zrównoważonej gospodarce – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas panelu „Visegrad Goes Hydrogen”.

Wydarzenie sprzyjało wymianie informacji dotyczących krajowych strategii wodorowych i potencjalnej roli wodoru w miksie energetycznym w kontekście polityki Unii Europejskiej. Nie zapomniano również o trzydziestej rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, podkreślając wartość współpracy państw w ramach V4.

Wodór zdekarbonizuje gospodarkę

– Wodór może ogrzewać domy czy być zamiennikiem dla konwecjonalnych paliw w pojazdach. Nie emituje dwutlenku węgla, to samo tyczy się procesu jego produkcji – wyjaśnił Adam Guibourgé-Czetwertyński. Wiceminister zauważył również, że wodór budzi coraz większe zainteresowanie, bo dzięki niemu możliwa jest dekarbonizacja wielu gałęzi gospodarki, a także samych procesów przemysłowych.

Dyskusja została zorganizowana przez Ambasadę RP w Bratysławie oraz słowacką redakcję portalu Euractiv. Spotkanie było elementem programu przewodnictwa Polski w V4, które będzie trwało do 30 czerwca.

Skip to content