Państwa Trójmorza to stabilność. Prezydent: to tu powinny inwestować zachodnie firmy

Podziel się tym wpisem:

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę na szybko rozwijające się państwa Trójmorza, jako przykład krajów, w których zagraniczni inwestorzy nie powinni obawiać się lokować swój kapitał.

Prezydent podkreślił, że kraje Inicjatywy to przede wszystkim idealna szansa dla firm, które chcą się rozwijać. Państwa te – zdaniem Andrzeja Dudy – oferują „stabilność, bezpieczeństwo i ochronę przed korupcją”.

Szybko rozwijające się kraje

Polski prezydent na Forum w Davos otworzył panel dyskusyjny poświęcony zagranicznym inwestycjom w Europie Środkowo-Wschodniej. Podkreślił przy tym, że inwestycje we wspomnianym regionie mogą być świetną okazją dla firm, które właśnie rozwijają swoje możliwości.

Andrzej Duda zaznaczył, że to właśnie ciągła potrzeba rozwoju oraz niewykorzystany potencjał inwestycyjny państw Trójmorza sprawia, że kraje te są idealnym miejscem na inwestycje dla firm, które wciąż poszukują miejsca pod inwestycje. Dodał, że region ten jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, z prognozowanym wzrostem PKB na poziomie 35 proc. do 2030 roku.

Stabilność, bezpieczeństwo

Mówiąc o regionie, prezydent zwrócił uwagę także na „przyjazne biznesowi otoczenie”. Kraje Trójmorza są bowiem członkami NATO oraz Unii Europejskiej, a co za tym idzie: oferują stabilność, bezpieczeństwo oraz ochronę przed korupcją (musząc spełniać standardy narzucone przez UE). Prezydent zachęcił zagranicznych inwestorów do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje rynek Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w sektorach zrównoważonej energii oraz cyfrowym.

Andrzej Duda zaznaczył, że pomimo wojny na Ukrainie, Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej pozostają bezpieczną przystanią dla globalnych inwestorów, oferując prężnie działające i stabilne środowisko gospodarcze.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza powstała w 2015 roku. Zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia, zainicjowanego przez prezydentów Polski Chorwacji, jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Najmłodszym członkiem Inicjatywy jest Grecja, która została przyjęta w 2023 roku.

pap/Kancelaria Prezydenta

fot. X/Prezydent (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Skip to content