Państwa UE przeszkolą ukraińskich żołnierzy

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ambasadorowie państw członkowskich Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili misję szkolenia wojskowego dla około 15 000 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych, powiedziało w piątek DPA kilku dyplomatów.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell już w sierpniu zaproponował nową inicjatywę w formie szkolenia wojsk ukraińskich.

Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami misja obejmować będzie szkolenia w takich obszarach, jak: logistyka i ochrona przed bronią nuklearną, biologiczną i chemiczną.

Piątkowa decyzja ambasadorów 27 państw członkowskich Unii Europejskiej ma zostać formalnie zatwierdzona przez ministrów spraw zagranicznych UE w poniedziałek w Luksemburgu.

Dwa lata szkolenia

Misja UE początkowo przewidziana jest na dwa lata, a szkolenie ma się odbyć w krajach UE, takich jak Polska i Niemcy. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w zeszłym tygodniu, że jego kraj wniesie „ważny i duży wkład” w misję szkoleniową. Scholz podkreślił, że misja będzie miała „szeroki zakres”.

Według informatorów Reutersa z kręgów unijnych, w najbliższych miesiącach Niemcy mogą przeszkolić do 5 tys. ukraińskich żołnierzy.

Pomoc Ukrainie

Kilka państw UE już szkoli ukraińskich żołnierzy na podstawie porozumień krajowych. Niemcy zaangażowały się głównie w obronę przeciwlotniczą i artylerię.

Ponadto Niemcy pracowały nad propozycją z Holandią dotyczącą możliwości wzmocnienia szkoleń w zakresie środków zaradczych przeciwko minom i niewybuchom.

Kolejnym celem misji UE jest koordynacja różnych działań szkoleniowych prowadzonych na Ukrainie przez państwa członkowskie UE.

baltictimes.com

fot. twitter/

Skip to content