Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Paweł Jabłoński na Bled Strategic Forum: Inicjatywa Trójmorza ma zbieżne cele z UE, wspomaga integrację i rozwój krajów Wspólnoty

Podziel się tym wpisem:

– Trójmorze to nie, jak wielu sądzi, alternatywa dla Unii Europejskiej. Jest zupełnie odwrotnie, bo to Inicjatywa, która wzmacnia społecznie oraz gospodarczo kraje w podobnej sytuacji, a co za tym idzie sprzyja też samej Wspólnocie oraz integracji w jej ramach – stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas dyskusji „Budowanie konektywności w Europie Środkowo-Wschodniej na przykładzie Inicjatywy Trójmorza” na Bled Strategic Forum w Słowenii.

Konferencja, w której wziął udział nasz pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza odbywa się co roku w miejscowości Bled i ma charakter międzynarodowy. Celem Forum jest organizacja platformy dla rządzących różnych krajów do dyskusji o współczesnych wyzwaniach związanych z polityką, bezpieczeństwem i rozwojem.

Trójmorze wspomaga progres

Paweł Jabłoński w trakcie dyskusji przypomniał o różnicach gospodarczych pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej. Wiceminister wyjaśnił, że Trójmorze odgrywa istotną rolę w tym aspekcie, dążąc by zrzeszone kraje zwiększyły u siebie poziom jakości życia. – Tylko w ten sposób Unia będzie prawdziwie zjednoczona. Ta chęć spójności społecznej i gospodarczej całej Wspólnoty czyni z Trójmorza format o celach zbieżnych z założeniami UE – podkreślił pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy.

– Współpraca w ramach Trójmorza przyniesie nam jeszcze dynamiczniejszy rozwój. Zakładamy, że do 2030 roku wyraźnie zmniejszymy różnice gospodarcze w Unii Europejskiej – stwierdził Paweł Jabłoński na Bled Strategic Forum. – Każdy kraj jest odpowiedzialny za siebie, nie można jedynie korzystać z unijnego wsparcia. Stąd pomysł Inicjatywy, wewnątrz której wspólnie działamy i inwestujemy środki własne, pozyskane z Unii czy międzynarodowych instytucji finansowych w projekty, które przeniosą nasze państwa na wyższy poziom rozwoju – powiedział polski pełnomocnik rządu ds. Trójmorza.

Cele Funduszu Trójmorza

Wiceszef MSZ podkreślił również jak ważne dla Inicjatywy jest zachęcenie kapitału prywatnego do inwestycji w tym regionie. – Powołaliśmy w tym celu Fundusz Trójmorza, który działa niezależnie od polityków, opierając się na komercyjnych zasadach – wyjaśnił Paweł Jabłoński podczas konferencji w Słowenii.

Bled Strategic Forum stało się jednym z najważniejszych międzynarodowych konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się już od 2006 roku, a obecne sesje stanowią już jej szesnastą odsłonę. W obecnej edycji wzięło udział kilkunastu premierów i prezydentów, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, eksperci czy przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu.

Skip to content