Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Pełnomocnik polskiego rządu ds. Trójmorza: chcemy dołączyć technologie wodorowe do obszarów współpracy w ramach Inicjatywy

Podziel się tym wpisem:

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński, który wziął udział w kolejnym spotkaniu ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC), wskazał na znaczenie technologii wodorowych przy realizacji założeń transformacji energetycznej. Zaproponował, by kraje Trójmorza współpracowały na rzecz rozwoju projektów opartych na wodorze w tej części Europy.

„Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez Ricka Perry’ego, Sekretarza Energii USA, podczas trzeciego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie we wrześniu 2018 r.” – przypomina polskie MSZ. Działania w ramach P-TECC mają zaowocować rozwojem współpracy energetycznej oraz klimatycznej Stanów Zjednoczonych i ich europejskich sojuszników.

W swoim przemówieniu podczas trzeciego spotkania ministrów krajów uczestniczących w formacie, Paweł Jabłoński oświadczył, że trzy obszary współpracy w regionie zostaną wkrótce wzmocnione. Po pierwsze, chodzi cyberbezpieczeństwo („także w energetyce”). – Postrzegamy nasz region za szczególnie wrażliwy na ataki mogące zakłócić pracę takiej infrastruktury i całej gospodarki – stwierdził wiceminister cytowany przez portal BiznesAlert.pl.

Drugim obszarem jest wodór. – Chcemy włączenia wodoru jako kolejnego obszaru współpracy Trójmorza – zadeklarował Jabłoński. Jak dodał, pomysłem godnym uwagi byłoby stworzenie w ramach Inicjatywy grupy roboczej poświęconej tej właśnie technologii.

Wreszcie, Paweł Jabłoński przekonywał o konieczności wypracowania rozwiązań, które umożliwią „przekształcenie regionu Trójmorza w hub smart mobility”. Wskazał tu na rozwój 5G dzięki współpracy z „zaufanymi dostawcami”. Ta technologia, zaznaczał, powinna być rozwijana przez firmy z tej części Europy lub „przynajmniej z ich udziałem”.

Jak przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wiceszef polskiej dyplomacji wskazywał też korzyści energetycznej współpracy Europy Środkowo-Wschodniej z Waszyngtonem.

Skip to content