PGE chce inwestować w magazyny energii. W planach drugi projekt tego typu o mocy 200 MW

Podziel się tym wpisem:

Jak powiedział podczas kuluarowych rozmów na Forum Ekonomicznym w Karpaczu prezes PGE Wojciech Dąbrowski, spółka planuje wybudować nad morzem magazyn energii o mocy 200 MW. Szef spółki uzależnia jednak jego powstanie od dofinansowania z Unii Europejskiej.

Dąbrowski przypomniał, że jesienią 2020 r. Polska Grupa Energetyczna uruchomiła w podkarpackiej Rzepedzi pierwszą inwestycję tego typu. Wykorzystano w nim moduły Powerpack Tesla. Instalacja ma moc ok. 2,1 MW i pojwemność MWh. Kiedy oddawano ją do użytku zapowiadano, że to „początek długofalowego programu magazynowania energii Grupy PGE”.

Dotacje z UE są konieczne, tłumaczył prezes PGE, ponieważ nie ma na razie rozwiązań regulacyjnych, które sprawiłyby, że tego typu przedsięwzięcia są opłacalne. Wskazał na ceny tej technologii oraz fakt, że baterie ulegają degradacji. Niemniej, jak zaznaczył Wojciech Dąbrowski, wciąż trwają prace nad rozwojem magazynowania energii. – Widzimy w tym swoją szansę na przyszłość – oświadczył.

Zapowiedział także „wewnętrzną dyskusję” w spółce skarbu państwa dotyczącą propozycji rozwiązań legislacyjnych, które mogą pozwolić na powszechne użycie magazynów energii przez grupy energetyczne.

Skip to content