PGE i Budimex dementują fake newsy ws. Turowa. „Postój nowego bloku to standardowa procedura, którą zaplanowano w naszym kontrakcie”

Podziel się tym wpisem:

– Nowy blok w Elektrowni Turów nie ma żadnej awarii. Inwestycja została wykonana prawidłowo, a postój został zaplanowany wraz z wykonawcą kontraktu – stwierdził prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski cytowany w oświadczeniu prasowym.

Prezes PGE podkreślił, że tak duża inwestycja wymaga więcej czasu. – Konieczna jest właściwa regulacja wybudowanego bloku, aby jak najlepiej i jak najdłużej służył milionom gospodarstw domowych w Polsce – dodał Wojciech Dąbrowski.

„Najnowocześniejsza jednostka węglowa w Europie”

W komunikacie PGE Polskiej Grupy Energetycznej przypomniano, że wokół Turowa ostatnimi czasy jest sporo emocji, co wynika między innymi z negocjacji rządowych Czech i Polski. – Kwestia jest wrażliwa, bowiem wiąże się zarówno z dobrem naszych pracowników, jak i mieszkańców regionu turoszowskiego – zauważył Dąbrowski.

Prezes zarządu PGE wyjaśnił, że stąd bierze się rozwaga w informowaniu opinii publicznej. – Inną kwestią, która budzi emocje jest budowa nowego bloku w Elektrowni Turów. Oddajemy przecież najnowocześniejszą jednostkę węglową w Polsce i Europie – przypomniał Wojciech Dąbrowski.

PGE i Budimex odpowiadają krytykom

Słowa Wojciecha Dąbrowskiego, a także samo oświadczenie prasowe Polskiej Grupy Energetycznej to także odpowiedź na słowa Donalda Tuska. Szef Platformy Obywatelskiej stwierdził, że nowo powstały blok węglowy w Turowie „został zepsuty, zanim zaczął działać”.

Oprócz PGE do całej sprawy postanowił się odnieść także jeden z członków konsorcjum odpowiedzialnego za budowę bloku, czyli firma Budimex. Postój bloku jest realizowany zgodnie z planem opartym na założeniach technologicznych – napisał na Twitterze rzecznik Budimexu Michał Wrzosek. Przedstawiciel firmy ponadto podkreślił, że „prace prowadzone na bloku mają standardowy charakter przy tej wielkości inwestycjach energetycznych, mających na celu zapewnić ciągłą i bezawaryjną pracę jednostki w przyszłości.”

Przecież już od 2020 roku nowa jednostka pracuje w różnych konfiguracjach testowych. Obecnie po prostu mamy do czynienia z podobnymi regulacjami – zakończył swój post rzecznik Budimexu.

„Takie działania to standard”

Komentarz Michała Wrzoska potwierdza także wspomniane już wcześniej oswiadczenie prasowe zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. „Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów został oddany do eksploatacji w maju. Blok obecnie jest w postoju zaplanowanym i uzgodnionym z Generalnym Wykonawcą inwestycji (…). Wszystkie działania prowadzone obecnie na nowym bloku mają na celu jego dalszą, stabilną pracę w przyszłości.” – czytamy w komunikacie polskiej spółki.

Polska Grupa Energetyczna dodatkowo podkreśla, że zaplanowany postój był jednym z elementów ustaleń, które finalnie znalazły się w kontrakcie z 14 maja 2021 roku. „Zgodnie z zapisami podczas planowego postoju wykonawca dokonuje przeglądu technicznego urządzeń po pierwszym miesiącu eksploatacji. Wszystkie prace prowadzone na nowych jednostkach wytwórczych są standardem przy tak dużych inwestycjach” – przypomina w swoim oświadczeniu PGE.

Źródło: gkpge.pl, money.pl, twitter

Skip to content