PGE i Europejski Bank Inwestycyjny dają dobry przykład jak wspierać transformację energetyczną

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:
  • Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisali umowę na finansowanie w kwocie 2 mld PLN, które zostanie przeznaczone na modernizację infrastruktury sieci do dystrybucji energii elektrycznej
  • Inwestycje umożliwią rozwój sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i PGE Polska Grupa Energetyczna (PGE) podpisali umowę na finansowanie w kwocie 2,0 mld PLN, które wesprze strategiczny projekt Grupy PGE – rozwój i modernizację infrastruktury sieci dystrybucyjnej oraz jej integrację z odnawialnymi źródłami energii. Bezpośrednim beneficjentem finansowania będzie PGE Dystrybucja – spółka odpowiedzialna za segment dystrybucji w Grupie PGE – przekazała w komunikacie PGE.

Środki pozyskane w ramach umowy, zostaną przeznaczone na inwestycje w linie, transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie. Pozwoli to na przystosowanie sieci dystrybucyjnej PGE do podłączania nowopowstających odnawialnych źródeł energii.

Realizacja inwestycji będzie odbywać się w latach 2022-2025. Jest to kolejny projekt w ramach strategii PGE, której celem jest transformacja polskiej energetyki w kierunku zeroemisyjności.

„Współpraca PGE z EBI to dobry przykład dla wszystkich  instytucji finansowych w Polsce, jak finansować transformację energetyczną.  Pamiętajmy, że transformacja energetyki to nie tylko realizacja   celów klimatycznych, ale również zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności polskiej energetyki. Niezbędnym elementem realizacji tej strategii są inwestycje w sieć dystrybucyjną. Zapewni to sprawne i skuteczne gospodarowanie wytwarzaniem energii elektrycznej z OZE, a także magazynowaniem i dostarczaniem jej klientom” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. –

Prezes PGE dodał, że dzięki pozyskanym z umowy środkom, „PGE przygotuje sieć do podłączenia realizowanych i planowanych inwestycji wiatrowych i fotowoltaicznych”.

Transformacja energetyczna

EBI i Komisja Europejska powołały inicjatywę RePowerEU, która ma za zadanie pełne uniezależnienie UE od surowców energetycznych pochodzących z Rosji oraz szybszy rozwój sektora energetycznego Wspólnoty w kierunku energetyki odnawialnej. Umowa z PGE przyspieszy ten kierunek w Polsce.

Wszystkie projekty będą realizowane w województwach, które objęte są polityką spójności UE. Będzie to zdecydowane wzmocnienie rynku w tych regionach.

Są to województwa: małopolskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie i mazowieckie. 

 „Transformacja energetyczna jest priorytetem dla EBI  gdyż jest kluczowym celem dla Polski i całej Unii Europejskiej. Dlatego z dumą wspieramy PGE Polską Grupę Energetyczną w jej strategicznym planie modernizacji i rozwoju sieci dystrybucyjnej. Nowoczesne sieci dystrybucyjne umożliwią integrację źródeł energii odnawialnej co wzmocni dywersyfikację sektora energetycznego w Polsce. EBI, jako bank UE, dołoży wszelkich starań by Polska i Europa mogły uniezależnić się od paliw kopalnych i jak najskuteczniej przeprowadzić transformację sektora energetycznego UE.” – powiedziaławiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, prof. Teresa Czerwińska.

Europejski Bank Inwestycyjny jest jednym z najważniejszych na świecie podmiotów finansujących działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenia środowiskowego. W 2021 roku udział inwestycji EBI przeznaczonych na działania w dziedzinie klimatu i zrównoważenia środowiskowego wzrósł do 27,6 mld EUR. Jako bank klimatu Unii Europejskiej EBI zdecydowany jest wspierać Europejski Zielony Ład, pomagać Europie w dążeniu do tego, by do 2050 roku stała się pierwszym kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, oraz przyczyniać się do realizacji celów ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Promowanie spójności jest priorytetem dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego od czasu jego powstania w 1958 r. W ostatnim długoterminowym budżecie Unii Europejskiej, w latach 2014-2020, Grupa EBI wsparła inwestycje o wartości około 630 mld EUR w regionach spójności, co odpowiada około 16% PKB Unii. Polska w 2021 r. była największym beneficjentem finansowania regionów spójności przez Grupę EBI – finansowanie to wyniosło 4,5 mld EUR. 23% tego finansowania zasiliło zrównoważoną transformację energetyczną w Polsce.

Materiał sponsorowany

fot. twitter/PGE

Skip to content