PGE i NFOŚiGW podpisały umowę o współpracy przy budowie Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą razem współpracować przy projekcie budowy Elektrowni Szczytowo – Pompowej „Młoty”. Realizacja projektu ESP „Młoty” wesprze krajową transformację energetyczną i zapewni w przyszłości stabilność pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

„Elektrownie szczytowo – pompowe to jedyna jak dotąd technologia wielkoskalowych magazynów energii. Tylko przez ostatnie cztery lata moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrosła z 8,7 GW w 2018 do 20,3 GW w 2022 r. Dlatego też realizacja projektu ESP „Młoty” nie tylko wesprze krajową transformację energetyczną, ale także ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Prezes PGE dodał, że spółka jest liderem w zakresie elektroenergetyki wodnej w naszym kraju. Udział spółki w całym krajowym rynku elektrowni szczytowo – pompowych wynosi aż ok. 90 proc.

Dlatego, chcemy wykorzystać nasze doświadczenie i  rozwijać tę technologię we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej przy budowie ESP „Młoty” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Kolejne źródła energii

Jak dodaje dr Przemysław Ligenza, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mocy z odnawialnych źródeł energii w KSE (Krajowym Systemie Elektroenergetycznym przybywa w bardzo szybkim tempie. Niestety nie jest to tożsame z kolejnymi możliwościami magazynowania jej.

Elektrownie nadal stanowią jeden z najlepszych wielkoskalowych magazynów energii, potrzebujemy ich nie tylko by rozwijać OZE, ale również ze względu na wsparcie bezpieczeństwa energetycznego Polski w kryzysowych sytuacjach. Potencjał magazynów energii pozwala akumulować energię ze źródeł odnawialnych i w bardzo krótkim uruchomić duży zasób energetyczny, który zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną” – mówi dr Przemysław Ligenza.

Prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślił, że realizacja inwestycji PGE pozwoli na „zastosowanie nowoczesnych a jednocześnie nieskomplikowanych technologii oraz długoletnią, w pełni „zieloną” produkcję energii”.

Inwestycja będzie równie ważna dla sfery społeczno-ekonomicznej.

„W wyniku jego realizacji możliwie będą oszczędności w zużyciu węgla dla potrzeb energetycznych, pobudzenie lokalnego rynku pracy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gminy” – uzupełnia prezes Ligenza.

Najbardziej zaawansowany projekt w Polsce

Elektrownia Szczytowo – Pompowa „Młoty” o planowanej łącznej mocy ponad 750 MW jest najbardziej zaawansowanym projekt budowy ESP w Polsce. Bazą projektu są prace górnicze rozpoczęte w latach 70-tych ubiegłego wieku, które zostały zawieszone w latach 80-tych.

Jednocześnie z inwestycją powstać mają dwa zbiorniki wodne, które będą pełniły funkcje przeciwpowodziową na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka.

Elektrownia zostanie podłączona do KSE linią elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Analizy techniczne przeprowadzone przez Grupę PGE wykazują możliwość kontynuacji prac i realizację tego projektu. W sierpniu br. uruchomione zostało studium wykonalności dla wznowienia budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Jego celem jest uzyskanie informacji o pracach jakie należy wykonać w celu kontynuacji inwestycji, szczegółowej koncepcji technicznej elektrowni, jak również całkowitych nakładów inwestycyjnych.

Wyniki studium oraz dalsze decyzje w Projekcie spodziewane są w czerwcu 2023 r. Otrzymane wyniki będą kluczową informacją do podjęcia kolejnych kroków, zmierzających ku realizacji budowy ESP „Młoty”. Zgodnie z harmonogramem ukończenie inwestycji planuje się w 2030 roku.

***

Projekt ESP Młoty wpisuje się w zadanie Zarządzenia nr 351 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2021 roku, w sprawie powołania Zespołu Eksperckiego do spraw Budowy Elektrowni Szczytowo-Pompowych. Zespół ten ma na celu wypracowywanie rozwiązań sprzyjających rozwojowi nowych instalacji magazynowania energii, poprzez wsparcie regulacyjne oraz techniczne.

Materiał sponsorowany

Skip to content