PGE podpisała umowę warunkową na nabycie trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW

Podziel się tym wpisem:

Grupa PGE umacnia swoją pozycję w energetyce odnawialnej w Polsce. Farmy znajdują się w trzech różnych województwach: kujawsko-pomorskim (FW Radzyń o mocy 36,9 MW), łódzkim (FW Ścieki o mocy 22 MW) i wielkopolskim (FW Jóźwin o mocy 25,3 MW). W sumie aktywa będące przedmiotem transakcji to łącznie 32 turbiny o łącznej mocy 84,2 MW i średniej produkcji rocznej na poziomie 240 tys. MWh, co pozwala zabezpieczyć zapotrzebowanie ok. 120 tys. gospodarstw domowych.

Te lądowe farmy wiatrowe charakteryzują się wysoką produktywnością, w szczególności Farma Wiatrowa Radzyń, której wykorzystanie mocy netto na poziomie powyżej 3 400 FLH (ang. full load hours) zbliżone jest do wartości osiąganych przez morskie farmy wiatrowe. Dodatkowo Farma Wiatrowa Ścieki zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie FW Skoczykłody, nabytej przez PGE w 2020 r., co pozwoli wygenerować dodatkowe synergie w ramach Grupy.

Wszystkie nabywane farmy posiadają długoterminowe umowy na zakup zielonej energii elektrycznej, które częściowo zabezpieczają wyprodukowane wolumeny nawet do 2030 r. Farmy do ok. 2030 r. będą korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

Transakcja jest elementem realizacji Strategii Grupy PGE do 2030 roku, która zakłada, że w 2030 r. Grupa PGE będzie posiadać 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych, co zostanie osiągnięte również poprzez akwizycje. Długoterminowym celem strategicznym jest osiągnięcie neutralności klimatycznej Grupy PGE do 2050 roku oraz dostarczanie 100 proc. zielonej energii dla klientów. Realizacja inwestycji w odnawialne źródła energii oraz akwizycje w tym obszarze przyczynią się do realizacji tego celu.

Skip to content