PGE przygotowuje platformę handlu energią

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Specjalna platforma handlu energią, przeznaczona dla wszystkich producentów i sprzedawców energii – to nowy projekt PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak przekonuje spółka, dzięki platformie, po zniesieniu tzw. obligo giełdoweg, sam obrót energią elektryczną wciąż będzie mógł być prowadzony w sposób przejrzysty i konkurencyjny.

Przygotowywana przez nas platforma jest wyrazem odpowiedzialności za transparentność rynku energii w Polsce. Naszym celem jest, aby po zniesieniu tzw. obligo giełdowego, obrót energią był sprawny i przejrzysty dla wszystkich uczestników rynku, a cena kształtowała się w sposób konkurencyjny mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Transparentna konkurencja

Jak przekonuje w komunikacie spółka, platforma będzie łączyć w jednym miejscu producentów i sprzedawców energii elektrycznej, za pomocą upubliczniania wszystkich ofert sprzedaży energii, jakie są na niej dostępne.

Upublicznione oferty prezentowane mają być w sposób całkowicie transparentny i przejrzysty, a także zanonimizowany. Nabywca, zainteresowany zakupem, dopiero po wyrażeni chęci zakupu – pozna oferującego energię producenta.

Następnie, zarówno nabywca jaki i sprzedawca będą finalizowali transakcję „w oparciu o umowę bilateralną na warunkach uzgodnionych między sobą”.

***

By skorzystać z platformy PGE, uczestnik rynku musi podpisać umowę z PGE Domem Maklerskim oraz umowy bilateralne z pozostałymi uczestnikami rynku – z którymi chce prowadzić handel energią. Podpisywać umowy nie trzeba ze wszystkimi uczestnikami, jednak transakcje będą dostępne tylko z tymi podmiotami, z którymi uczestnik platformy ma podpisane umowy.

„Niezależnie od liczby podpisanych umów bilateralnych użytkownicy platformy będą widzieć wszystkie wystawione na niej oferty” – przekonuje PGE.

Jak przekazała PGE, przygotowana przez spółkę platforma handlu energią, jest rozwinięciem już funkcjonującej platformy „wspomagającej handel obowiązków mocowych.”.

Materiał sponsorowany

fot. pixabay/Buffik

Skip to content