Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

PGNiG chce renegocjacji cen gazu w ramach kontraktu jamalskiego

Podziel się tym wpisem:

PGNiG prowadzi działania zmierzające do renegocjacji warunków kontraktu jamalskiego.

28 października, „PGNiG złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export pismo modyfikujące wniosek PGNiG z listopada 2020 r. o zmianę ceny gazu dostarczanego w ramach umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 r. (tzw. kontrakt jamalski) w kierunku jej obniżenia tak, aby w procesie renegocjacji mogła zostać uwzględniona aktualna sytuacja rynkowa”, podaje na swojej stronie PGNiG.

Paweł Majewski Prezes Zarządu PGNiG SA. argumentuje, że w ostatnim czasie nastąpił bezprecedensowy wzrost cen gazu na europejskim rynku hurtowym. Jak zaznacza Majewski jest to istotny argument do renegocjacji cen gazu z rosyjskim dostawcą. To pismo według strony polskiej, które można traktować jako niezależny wniosek, który mógłby skutkować zmianą ceny już od 1 listopada bieżącego roku.

Dotychczasowe ustalenia z Gazpromem w sprawie kontraktu jamalskiego

Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 roku. Zgodnie z nim strona polska ma zakontraktowane 10 mld sześc. gazu rocznie, jednakże zgodnie z zapisaną klauzulą take-or-pay PGNiG jest zobowiązany do odbioru co najmniej 8,7 mld m sześc. Zakontraktowanego gazu rocznie. Kontrakt jamalski jest umową podpisaną w 1996 roku.

Skip to content