PGNiG poinformowało o zakupie ładunku LNG z USA, który po regazyfikacji zostanie dostarczony gazociągami do granicy polsko-ukraińskiej dla ERU Europe. Tankowiec z LNG ma dopłynąć do Świnoujścia pod koniec lutego. Z kolei ERU Europe odbierze gaz na granicy Polski i Ukrainy do końca marca bieżącego roku.
„To kolejna dostawa amerykańskiego LNG na Ukrainę zrealizowana przez PGNiG we współpracy z ERU, które jest naszym strategicznym partnerem handlowym na tamtejszym rynku. Budowane przez lata, dobre relacje są szczególnie istotne teraz, w dobie dużych zawirowań na rynku gazu w Europie” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Realizowana przez PGNiG i ERU dostawa LNG z USA na Ukrainę będzie drugą tego typu. Pierwsza miała miejsce ponad dwa lata temu. Tankowiec z zakupionym ładunkiem przypłynął do terminalu w Świnoujściu w listopadzie 2019 roku. ERU odebrało paliwo poprzez połączenie gazociągowe w Hermanowicach (woj. podkarpackie).
Nie był to jedyny przykład polsko-ukraińskiej współpracy w sektorze petrochemicznym. W sierpniu 2016 roku ERU odebrało pierwszą dostawę gazu sprzedanego przez PGNiG na rynek ukraiński. W przeszłości obie firmy wspólnie dostarczały także gaz ziemny na potrzeby ukraińskiego operatora sieci przesyłowych i magazynów gazu. We wrześniu ubiegłego roku PGNiG i ERU rozpoczęły działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Ukrainie w ramach spółki Karpatgazvydobuvannya, która posiada koncesję na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w zachodniej części obwodu lwowskiego, przy granicy z Polską. Z kolei w październiku PGNiG, we współpracy z ERU, zrealizowało pierwszą w historii dostawę nierosyjskiego gazu dla Mołdawii. Transakcja została wtedy zawarta w trybie pilnym w związku z ograniczeniem przez Gazprom dostaw gazu do Mołdawii.
Warto jednocześnie dodać, że dwa dni temu (31 stycznia) Polska i Ukraina wydały wspólne oświadczenie, w którym podkreślono zainteresowanie polskich spółek petrochemicznych PGNIG i PKN Orlen inwestycjami w ukraiński sektor petrochemiczny. Porozumiano się również co do wspierania ich współpracy z NAK Naftohaz Ukraina w tym obszarze.